Obama Hava Saldırısı Sinyali Verdi, Ülkeler Vatandaşlarına Irak’ı Acil Terk Edin Dedi

ABD Başkanı Obama ve Dışişleri Bakanlığı Irak’ta IŞİD karargahlarına hava saldırıları düzenlenmesinin masada olduğunu açıkladılar. Türkiye dahil Almanya gibi birçok ülke vatandaşlarına acil olarak Irak’ı terk etmeleri ve bu ülkeye seyahat edilmemesi çağrısında bulun...

Obama Hava Saldırısı Sinyali Verdi, Ülkeler Vatandaşlarına Irak’ı Acil Terk Edin Dedi (13 Haziran 2014)

ABD Başkanı Obama ve Dışişleri Bakanlığı Irak’ta IŞİD karargahlarına hava saldırıları düzenlenmesinin masada olduğunu açıkladılar. Türkiye dahil Almanya gibi birçok ülke vatandaşlarına acil olarak Irak’ı terk etmeleri ve bu ülkeye seyahat edilmemesi çağrısında bulundu. İran Devrim Muhafızları’nın da Irak’ta IŞİD’e karşı savaşmaya hazırlandığı bildiriliyor.

ABD Başkanı Barack Obama,  Irak’taki durum konusunda kısa vadede yapılması gereken askeri işler olduğunu ve kendilerinin bütün seçenekleri değerlendirdiğini söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama, Irak’ta yaşanan gelişmelerden endişe duyduğunu söyledi. Cihatçı olarak nitelendirdiği grupların Irak’ta mevzi kazanmamasının ABD’nin çıkarına olduğunu söyleyen Obama, “İsyancılarla mücadele konusunda Irak’a yardım için hiçbir şeyi dışlamıyorum.” dedi.

Obama, ülkesinin güvenlik çıkarları tehdit edildiğinde askerî müdahalede bulunmaya hazır olduğunu dile getirdi. Irak’ta askerî olarak kısa vadede acilen yapılması gerekenlerin olduğunu ifade eden Obama, Amerikalı yetkililerin tüm seçenekleri değerlendirdiğini ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise, Irak’a ‘kara harekatı’ hariç her türlü askeri müdahale seçeneğinin masada değerlendirilmekte olduğu belirtildi.

Türk Dışişleri’nden Acil Uyarı:

“Irak’ta bulunan veya bölgeye seyahat eden vatandaşlarımızın derhal bölgeden ayrılmaları ve bölgeye seyahat etmekten kaçınmaları uygun olacaktır”

Irak Uçakları Musul ve Çevresindeki IŞİD Noktalarını Bombaladı

Irak Hava Kuvvetleri Musul kentini ele geçiren IŞİD’e karşı hava operasyonu başlattı. Irak Devlet Televizyonu bombardımanın görüntülerini yayınladı. IŞİD ise Beyci’de bulunan ülkenin en büyük petrol rafinerisini kuşattı.

Salı günü Irak’ın kuzeyindeki Musul kentinde kontrolü ele geçiren Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne karşı operasyon başlatıldı. Irak Devlet Televizyonu’nun haberine göre, Irak uçakları kentteki örgüt üyelerinin bulunduğu bölgeleri havadan bombaladı.

Televizyon, saat 15:30 sıralarında başladığını duyurduğu hava operasyonunun görüntülerini yayınladı. Türk Hava Kuvvetleri uçakları da gün içinde Musul üzerinde keşif uçuşu yaptı.

Saat 17:20 sıralarında ise Irak ordusuna bağlı Terörle Mücadele Birimi, Tikrit’in kuzeyinin de hem havadan hem karadan bombalandığını açıkladı. İŞID militanları çarşamba günü bu kentin bir kısmını ele geçirmişti.

‘En Büyük Rafineri Kuşatıldı’

IŞİD ise, Reuters haber ajansının verdiği bilgiye göre, Beyci’de bulunan Irak’ın en büyük petrol rafinerisini kuşattı. Bölgede yaşayan bir görgü tanığı IŞİD üyelerinin yaklaşık 50 araçlık bir konvoyla rafineriye geldiği söyledi. Polis ve rafinerideki mühendisler de bu bilgiyi doğruladı.

Irak Petrol Bakanı Abdulkerim Luaybi ise, rafinerinin kontrollerinde olduğunu söyledi. Rafinerinin özel TİM tarafından korunduğunu belirten Luaybi, takviye için tesise daha fazla asker gönderildiğini bildirdi.

IŞİD ilk olarak bu rafineriye Salı günü gelmiş ancak daha sonra geri çekilmişti.

IŞİD’in Dünyayı Şoke Eden Görüntüsü

IŞİD’in Irak’ta esir aldığı 4 bin 500 askerin yer aldığı görüntüler sosyal medyaya bomba gibi düştü.

İnternette yer alan görüntülerde Tikrit yakınlarında esir alınan Irak askerleri bir karayolunda IŞİD militanları kontrolünde intikal ettiriliyor.

Kaçmaya çalışan Irak askerlerin Tikrit’in 15 kilometre uzağındaki bir askeri üste teslim alındıkları belirtiyor.

Kerkük’ün Tamamı Kürtlerin Kontrolüne Geçti

Iraklı Kürt birlikler, IŞİD’in ilerlediği kuzeydeki petrol kenti Kerkük’ten Irak ordusunun çekilmesi üzerine, kentin kontrolünü ele geçirdiklerini duyurdu.

Reuters haber ajansına konuşan Kuzey Irak Peşmerge sözcüsü Cebbar Yavar, “Tüm Kerkük peşmergelerin eline düştü. Kerkük’te kalan Irak askeri yok” dedi.

Irak Şam İslam Devleti IŞİD’in Musul ve Tikrit’i ele geçirmesi ve Irak ordusunun bölgelerden çekilmesi üzerine Kürt Peşmergeler bölgede tek birleşik askeri kuvvet olarak görülüyor.

IŞİD militanlarının ülkenin güneyine, başkent Bağdat’a ve Iraklı Şiilerin yoğun yaşadığı bölgelere doğru ilerlemeyi hedeflediklerine inanılıyor.

BBC’nin Erbil’den bildiren muhabiri Jim Muir, İslamcı militanların Ninova vilayeti sınırındaki bölgelerde Iraklı Kürtlerle karşı karşıya gelmek istemediklerini, çünkü Iraklı Kürtlerin daha birleşik ve güçlü olduğunu söylüyor.

Jim Muir, militanların kentin batısında kendi kontrollerindeki Felluce’den yeni bir saldırı düzenleyebileceklerini ifade ediyor.

Diğer yandan Irak Parlamentosu’nun bugün düzenlenmesi beklenen oturumu yeterli çoğunluk sağlanamadığı gerekçesiyle iptal edildi.

Kürt birliklerinden General Şirko Rauf AFP haber ajansına yaptığı açıklamada, “Kerkük’teki varlığımızı güçlendirdik ve IŞİD’in kontrolündeki bölgelere ilerlemek için talimat beliyoruz” dedi.

İran Devrim Muhafızları da Irak’ta IŞİD’e Karşı Savaşa Hazırlanıyor

İranlı güvenlik kaynaklar, İran’ın, Irak’ta şehirleri istila eden Irak Şam İslam Devleti militanlarıyla savaşmak üzere Devrim Muhafızları’nı mevzilendirdiğini ve Tikrit’in büyük kısmının kontrolünü geri kazanmaları için Iraklı birliklere yardım ettiğini söyledi.

İranlı kaynaklar, üzun zaman Irak’ta faaliyet göstermiş olan İran Devrim Muhafızları’nın seçkin yurtdışı ekibi olan Quds Forces’tan 2 taburun, kuşatma altındaki Irak Başbakanı Nouri al-Maliki’nin Şiiler’in çoğunlukta olduğu hükümetine yardıma gittiğini kaydetti.

Irak ve İranlı güvenlik kaynaklarına göre, Irak ve İranlı güçler birlikte, eski diktatör Saddam Hüseyin’in doğum yeri olan Tikrit’in yüzde 85′inin kontrolünün geri aldı.

İranlı birlikler, Irak’ın ABD’nin 2003′teki işgalinin ardından yaşadığı mezhep savaşından bu yana en büyük krize neden olan Irak Şam İslam Devleti’nin hedeflediği  Irak’ın başkenti Bağdat, Necef ve Kerbala’nın korunmasına yardım ediyor.

İranlı bir general, İran’ın ek olarak Irak ile sınırına askeri birlikleri yerleştirdiğini ve İran sınırına 100 km yakına gelmeleri hâlinde isyancı militanları bombalama sözü verdiğini aktardı.