Neden Demokrasi Size Bu Kadar Uzak?

Taksim Gezi Parkı’na sabaha karşı baskın düzenlendi, çadırlar yakıldı. ODTÜ’ye gece yarısı üstelik de bir bayram günü baskın düzenlendi, ağaçlar kesildi. Gündüzler torbaya mı girdi? Doğayla, ağaçlarla ne alıp veremediğiniz var? Neden halkın görüş ve düşünceleri ...

Neden Demokrasi Size Bu Kadar Uzak? (19 Ekim 2013)

Taksim Gezi Parkı’na sabaha karşı baskın düzenlendi, çadırlar yakıldı. ODTÜ’ye gece yarısı üstelik de bir bayram günü baskın düzenlendi, ağaçlar kesildi. Gündüzler torbaya mı girdi? Doğayla, ağaçlarla ne alıp veremediğiniz var? Neden halkın görüş ve düşünceleri hiç sorulmuyor, önemsenmiyor? Neden yurttaşlara söz hakkı verilmiyor? Neden her şey dayatmayla, zorla yapılıyor?

ODTÜ’den geçirilmesi dayatılan otoyola ilişkin hukuki süreç devam ederken, bayramın son günü olan dün gece Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ait çok sayıda ağaç kesme ve iş makinesi, çevik kuvvet polisleri ve TOMA’lar eşliğinde ODTÜ’ye sokularak yüzlerce ağaç kesildi.

Polis, yol yapımına tepki gösteren gruplara biber gazıyla müdahale etti. Yol yapım işçileri görüntü almaya çalışan basın mensuplarına tepki gösterirken, bir polis helikopteri de ekiplere havadan sürekli destek verdi. Aralarında gazeteci ve öğretim üyelerinin de bulunduğu çok sayıda kişi yaralandı.

Ekiplerin, ODTÜ Mezunlar Derneği’ne ait Vişnelik Sosyal Tesisleri’ne de girdiği, tesis çitlerinin belediye ekiplerince yıkıldığı bildirildi.

Radikal gazetesinin internet sitesinde yer alan habere göre dernek yöneticileri ayrıca, bölgedeki meyve ağaçları nedeniyle “Vişnelik” diye bilinen bölgede yüzlerce ağacın kesildiğini bildirdi.

Habere göre dernek olayla ilgili olarak Ankara Nöbetçi Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunmak istedi, ancak hem Savcılık hem de 10 Nisan Polis Karakolu dilekçeyi kabul etmedi.

Rektör Acar: “Bu tamamen yasadışı bir tasarruftur. ODTÜ arazisine izinsiz olarak girildi. Yasal hakkımızı kullanacağız.”

Acar, Ankara Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin ODTÜ’ye gece yarısı baskını yapmasına gerek olmadığını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Zaten bu yol projesine ODTÜ izin vermişti. Gece yarısı baskınını iyi niyetli bir yaklaşım olarak bulmuyoruz ve tasvip etmiyoruz. Yapılan tamamen yasadışı bir tasarruftur. ODTÜ arazisine izinsiz olarak girildi. Konu ile ilgili yasal başvurumuzu yapacağız. Gecenin karanlığında yapılan bir çalışmada hangi ağacın nakil edilip edilemeyeceğini belirlemek mümkün değildir. Nakledilebileceği tespit edilen 600’ü aşkın ağaç, bu kadar kısa sürede taşınamaz.”

ODTÜ Yönetimi’nden Yazılı Açıklama

Ankara Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından dün gece ODTÜ ormanına yapılan gece operasyonu ile ilgili ise ODTÜ yönetimi yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “Koruma Amaçlı İmar Planına ilişkin yasal sürecin tamamlanmasına izin vermeden ODTÜ arazisine gece saatlerinde bir baskın şeklinde girilmiş, meşru olmayan fiili bir müdahale ile inşaat başlatılmış ve mülkiyeti Üniversiteye ait olan ağaçlar yasal süreç izlenmeksizin kaldırılmıştır. Üniversitemiz, bilgisi ve izni olmaksızın yapılan bu müdahale ile ilgili gerekli tüm yasal girişimlerde bulunacaktır. Üniversite olarak, iyi niyet ve sorumlu kamu yönetimi anlayışı ile bağdaşmayan bu tutumu kabul edilemez olarak görüyor ve şiddetle kınıyoruz.” denildi.

Greenpeace’ten de bir açıklama geldi

Uluslararası çevre örgütü Greenpeace de ODTÜ’de dün yaşananlarla ilgili açıklama yaparak durumun “kabul edilemez” olduğunu belirtti.

Greenpeace açıklamasında ayrıca, “doğa koruma konularında halkın ve ilgili kurumların katılımının güvence altına alınmasını talep ediyoruz” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada şöyle denildi:

“Sadece ODTÜ’de değil, tüm koruma amaçlı imar planlarında esas olan, hem planın oluşturulması sürecinde hem de taslak planın onaylanmasında halkın ve ilgili kurumların katılım hakkını güvence altına almak olmalıdır. Greenpeace Akdeniz olarak doğanın korunmasında halkın söz hakkı için mücadele etmeyi sürdüreceğiz.”

Gökçek’in dün geceki baskından haberi yokmuş!

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek dün geceki ODTÜ baskını ve ağaç kesimleriyle ilgili bugün Twitter hesabından “Dün gece arkadaşlar bana da sürpriz yapmışlar. Bir gecede ODTÜ yolunu açmışlar. Ankara’mıza hayırlı olsun…” yorumunda bulundu.

Ağaç kesimleri protesto edildi, yeni fidanlar dikildi

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ekiplerin, dün gece polislerin desteğinde iş makineleriyle ODTÜ ormanına girerek ağaçları kesmesi protesto edildi.

Belediye ekiplerinin yol projesi için dün gece ODTÜ 100. Yıl-Çiğdem bölgesine girmesi sonrası çatışma çıkmış, polis göstericilere müdahale etmişti.

Sosyal medyada yer alan haberlere göre, ODTÜ’lüler ve 100. Yıl halkı fidan dikmek için ağaçların kesildiği alanda buluştu.

Gazeteci Sinan Onuş, helikopterle havadan kontrol dışında polisin güvenlik önlemi almadığını aktardı.

Yaklaşık 200 kişi basın açıklaması yaptıktan sonra 30’a yakın fidan dikip kesimin yapıldığı A1 girişinden Vişnelik girişi olan A4 kapısına yürüdüler. Fidan dikme eylemine CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlı Aka’da destek verdi.

ODTÜ o kadar yeşildi ki!

ODTÜ ormanının TEMA Vakfı dahil pek çok kuruluştan ödül aldığı ortaya çıktı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ekiplerin dün gece, çok sayıda iş makinesi ve çevik kuvvet desteğiyle, içine girerek yol çalışması başlattığı; biber gazlı müdahale ve arbedeye şahit olan ODTÜ ormanının ‘yeşilliği’ nedeniyle pek çok ödül aldığı ortaya çıktı.

ODTÜ Ağaçlandırma Projesi, ekolojik değerleri hızla bozulan dünyamızda yaratmış olduğu artı değerler nedeniyle 1995 yılında Uluslararası Ağa Han Mimarlık Ödülleri’nin kategorisinde, 2003 yılında ise TEMA Vakfı tarafından ödüle layık bulunmuştu.

İki fotoğraf arasındaki farkları bulun!