Bir Günde Dört Mevsim Türkiye

Dünyada çok az ülke coğrafyasında aynı anda dört mevsim birden yaşanır. İşte bu iklim zengini şanslı ülkelerden biridir Türkiye. Bugün de aynı çeşitliliğe tanık olundu. Akdeniz kıyılarında yerli ve yabancı turistler deniz keyfi yaparken kar yağan Erciyes Dağı’nda is...

Bir Günde Dört Mevsim Türkiye (19 Ekim 2013)

Dünyada çok az ülke coğrafyasında aynı anda dört mevsim birden yaşanır. İşte bu iklim zengini şanslı ülkelerden biridir Türkiye. Bugün de aynı çeşitliliğe tanık olundu. Akdeniz kıyılarında yerli ve yabancı turistler deniz keyfi yaparken kar yağan Erciyes Dağı’nda ise vatandaşlar kartopu oynayıp kardan adam yaptı.

Erciyes’te Kar

Kar yağışının ardından, Kayseri’nin 25 km güneybatısındaki 3 bin 917 metre yüksekliğe sahip Erciyes Dağı’nda etkili olan kar yağışının ardından etraf beyaza büründü. Bayram tatilini Türkiye’nin en önemli kayak merkezleri arasında yer alan Erciyes’te geçiren vatandaşlar, kartopu oynayıp kardan adam yaptı. Kimi vatandaşlar ise teleferiklere bindi.

Bölgede saatteki hızı 20 kilometreyi bulan rüzgarın etkili olduğunu belirten yetkililer, 2 bin 200 metre rakımlı Tekir Yaylası’nda kayak pistlerinin bulunduğu bölgede ve 2 bin 700 metre yükseklikteki Serçel Yaylası’nda kar kalınlığının 15 santimetreye ulaştığını, 3 bin metreden yüksek yerlerde ise kar kalınlığının 30 santimetreyi geçtiğini kaydetti.

Kar yağışı nedeniyle Erciyes’te hava sıcaklığı sıfırın altında 5 dereceye kadar düştü. Kayseri’de yüksek kesimlerde kar yağışı, kent merkezinde ise yağmur aralıklarla devam ediyor. Kent merkezinde hava sıcaklığı gece 1, gündüz ise 7 derece olarak ölçüldü.

İnebolu’da Fırtına

Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde saatteki hızı 65 kilometreyi bulan rüzgar nedeniyle dalga boyu 4 metreye ulaştı.

Fırtına ve sağanak, ilçede yaşamı olumsuz etkiliyor. Saatteki hızı 65 kilometreye varan fırtına nedeniyle 4 metre yüksekliğe ulaşan dalgalar, Zafer Yolu Caddesi ile Mehmet Reis Parkı’nı moloz yığınlarıyla doldurdu.

İnebolu Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, dün geceden itibaren ilçede metrekareye 71,7 kilogram yağış düştüğünü, olumsuz hava şartlarının etkisini akşam saatlerine kadar sürdürmesinin beklendiğini belirtti.

Antalya’da İse Deniz Keyfi

Kurban Bayramı tatili için Akdeniz kıyılarını tercih eden yerli ve yabancı turistler, sonbaharda deniz keyfi yaptı.

Kaş ilçesi yakınlarındaki Kaputaş ve Akçagerme plajlarına gelen tatilciler, denize girip güneşlendi. Hava sıcaklığının 23-24 derece, deniz suyu sıcaklığının ise 22 derece ölçüldüğü Kaş ilçesinde tatilciler, sonbaharda denize girmenin keyfini çıkardı.

Yüksek dalgalar ise bazı tatilcilere yüzerken zorluk yaşattı. Dalgalar nedeniyle boğulma tehlikesi atlatan bir tatilci, vatandaşlar tarafından sudan çıkarıldı.

Ve Tatil Bitiyor!

9 günlük uzun bir bayram tatilinin daha sonuna gelindi. Tatilin yarısı bahar ve yağışsız, diğer yarısı ise kış ve yağışlı geçti.

Gidişte olduğu gibi dönüşte de trafik çilesi yaşanıyor. Otoyollar ile Yalova Topçular feribot iskelesi gişelerinde uzun araç kuyrukları oluştu. İlginç bir ayrıntı, şehirlerarası otobüslerin durakladığı dinlenme tesislerindeki tuvalet kuyruklarında sıranın gelmesine mola süreleri yetmedi. İstanbul Esenler Otogarı’nda ise trafik saatlerce kilitlendi.

Tatil Sonrası Hava Güzel

Son olarak da, tatil bitiyor diye üzülenlere bir teselli haberimiz var. Önümüzdeki hafta ortasına kadar yurt genelinde yağış beklenmiyor ve hava sıcaklıkları da 20 derecenin üzerinde olacak.