Nazım’ın ‘Severmişim Meğer’i, Dünyadaki En İyi 50 Aşk Şiiri Arasına Seçildi

İngiltere’de düzenlenen son 50 yılın en büyük aşk şiirleri listesinde Nâzım Hikmet’in ‘Severmişim Meğer’ adlı şiiri de yer aldı. İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan sanat merkezi Southbank Center, son 50 yılın en büyük aşk şiirlerini seçti. Su...

Nazım’ın ‘Severmişim Meğer’i, Dünyadaki En İyi 50 Aşk Şiiri Arasına Seçildi (8 Temmuz 2014)

İngiltere’de düzenlenen son 50 yılın en büyük aşk şiirleri listesinde Nâzım Hikmet’in ‘Severmişim Meğer’ adlı şiiri de yer aldı.

İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan sanat merkezi Southbank Center, son 50 yılın en büyük aşk şiirlerini seçti. Suudi Arabistan’dan Nijerya’ya kadar 30 ülkeden ozanın bulunduğu listede Nâzım Hikmet’in ‘Severmişim Meğer’ şiiri de var.

Southbank Center’ın şiir dalında uzman kadrosu tarafından yapılan seçimde, özellikle modern döneme odaklanıldı. Liste üzerinde bir yıl çalışan ekipten James Runcie, “Gerçekten uluslararası ve üslup bakımından da çeşitlilik barındıran bir liste oldu. Zor olan, sadece 50 şiir seçmekti” dedi.

Türkçe Okunacak

Şiirler, 20 Temmuz’da Southbank Sanat Merkezi’nde düzenlenecek ve ‘benzersiz’ olarak tanımlanan bir etkinlikte okunacak. Okumalar, aralarında şairlerin, aktörlerin olduğu 50 farklı kişi tarafından gerçekleştirilecek. Nâzım Hikmet’in ‘Severmişim Meğer’ adlı eseri gibi bazı şiirler anadillerinde seslendirilecek. Şimdiye kadar Nazım Hikmet’in şiirini kimin okuyacağı konusunda bir açıklama yapılmadı ve bir talip de çıkmadı. Şiiri kimin okuyacağı merak konusu oldu.

Etkinlik, İngiliz şair Ted Hughes’un 1967’de başlattığı, iki yılda bir düzenlenen Uluslararası Şiir Festivali ile Aşk Festivali’nin bir parçası olarak düşünüldü.

Severmişim Meğer

Yıl 62 Mart 28

Prag-Berlin treninde pencerenin yanındayım

Akşam oluyor

Dumanlı ıslak ovaya akşamın yorgun bir kuş gibi inişini severmişim meğer

Akşamın inişini yorgun kuşun inişine benzetmeyi sevmedim

Toprağı severmişim meğer

Toprağı sevdim diyebilir mi onu bir kez olsun sürmeyen

Ben sürmedim

Platonik biricik sevdam da buymuş meğer

(…)

Zifiri karanlıkta gidiyor tren

Zifiri karanlığı severmişim meğer

Kıvılcımlar uçuşuyor lokomotiften

Kıvılcımları severmişim meğer

Meğer ne çok şeyi severmişim de altmışında farkına vardım bunun