Mülteciler Manş Tüneli’ni Kapattı

Fransa'nın Calais kentindeki yaklaşık 200 göçmen, Fransa ile İngiltere'yi birbirine bağlayan Manş Tüneli’ne girerek ulaşımı yaklaşık 7 saat engelledi Çaresizliğin getirdiği son noktada, Avrupa’da yeni bir yaşam umuduyla ölümü g...

Mülteciler Manş Tüneli’ni Kapattı (4 Ekim 2015)

Fransa'nın Calais kentindeki yaklaşık 200 göçmen, Fransa ile İngiltere'yi birbirine bağlayan Manş Tüneli’ne girerek ulaşımı yaklaşık 7 saat engelledi

Çaresizliğin getirdiği son noktada, Avrupa’da yeni bir yaşam umuduyla ölümü göze alıp Akdeniz ve Ege Denizi’ne açılan sığınmacılar bu kez de denizin altından geçen 51 kilometre uzunluğundaki Manş Tüneli’ne (Eurotunnel) girdiler.

Fransa'nın Manş Denizi kıyısındaki liman kenti Calais'de yaklaşık 200 göçmen, bölgedeki Manş Tüneli’ni kapatarak ulaşıma engel oldu.

Yetkililer, Fransa tarafından giren göçmenlerin, tünel içerisinde 15 kilometre kadar ilerlediğini ve Fransa ile İngiltere arasında yapılan tren seferlerinin de iptal edildiğini belirtti.

Tünel yaklaşık 7 saat ulaşıma kapanırken, polis müdahalesi sonucu Fransa ile İngiltere arasındaki ulaşımın yeniden sağlanmaya başlandığı duyuruldu. Polis ve demiryolu personeli ile çatışan mültecilerden yaralananların olduğu,  23 kişinin tutuklandığı bildirildi.

Bir polis kaynağı Reuters’e verdiği demeçte, İngiltere’ye ulaşabilme amacıyla ilk kez böylesine büyük bir grupla organize çok tehlikeli bir girişimde bulunulduğunu, diğer bir yandan da göçmenlerin Calais’de yaşadıkları zor koşullara medyanın ilgisini çekebilmeyi amaçladıklarını söyledi.

Aslında mültecilerin bu ilk girişimi değil. Temmuz ayında da bu kadar kalabalık olmasa da tünele girip İngiltere’ye geçme girişiminde bulunmuşlardı. Genellikle de TIR’ların dorselerine ve trenlerin vagonlarına saklanarak geçmeye çalışıyorlar.

Calais kentinde, çoğu Afrika ülkeleri olmak üzere Afganistan ve Suriye'den gelen yaklaşık 3 bin sığınmacı yaşıyor. Ülkenin en büyük kaçak göçmen kampı da burada bulunuyor. Kentteki kaçak göçmen kampının koşulları sık sık sivil toplum örgütlerinin sert tepkisine yol açıyor.

Bu arada, ulaşımın aksaması nedeniyle saatlerce mağdur olan yolcu ve sürücülerin, Fransız ve İngiliz hükümetlerinden tazminat talep edebilecekleri belirtildi.