Mısır’da düşen Rus uçağında patlama olduğu kesinleşti

Uçak kalkışından 23 dakika sonra meydana gelen patlamayla havada parçalara ayrılmış Mısır’da düşen Rus yolcu uçağıyla ilgili son bilgileri Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e ileten Ulaştırma Bakanı Maksim Sokolov, uçağın kalkışında...

Mısır’da düşen Rus uçağında patlama olduğu kesinleşti (2 Kasım 2015)

Uçak kalkışından 23 dakika sonra meydana gelen patlamayla havada parçalara ayrılmış

Mısır’da düşen Rus yolcu uçağıyla ilgili son bilgileri Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e ileten Ulaştırma Bakanı Maksim Sokolov, uçağın kalkışından 23 dakika sonra havada parçalara ayrıldığı belirtti.

Dün Mısır’a gidip enkaz yerinde incelemelerde bulunan Sokolov,  Moskova’ya döner dönmez süreç hakkında Rusya Devlet Başkanı Putin’e bilgi verdi. Sokolov, “İzlenimlere göre, 31 Ekim’de Şarm El Şeyh’ten havalanan Kogalımavia Havayolları'na ait uçak, kalkışında 23 dakika sonra havada parçalandı. Uçağın parçaları yaklaşık 20 kilometrelik bir alana yayılmış halde” dedi.

Düşme nedeni bomba mı?

Konunun uzmanlarından görüş alan İngiliz Daily Mail gazetesi, uçağın fırlatılan bir füze ya da teknik bir arızadan ziyade içeride patlatılan bir bomba nedeniyle düştüğü ihtimaline vurgu yaptı.

Terör ve havacılık uzmanları, pilotların yardım çağrısı yapmadığına da dikkat çekiyor. Ayrıca enkaz görüntülerinde uçağın yüzeyinin dışarıya doğru kırılmasının, “içeriden dışarıya doğru uygulanan bir güce” işaret ettiği ifade ediliyor. Rusya Federal Havacılık Ajansı’nın başkanı Aleksander Neradko uçağın yüksek irtifadayken parçalara ayrıldığını doğrulamıştı.

Metrojet: Uçak dış etkenden dolayı parçalandı

Moskova’da düzenledikleri basın toplantısında Metrojet- Kogalımaviya yetkilileri uçağın düşmesinin tek makul sebebinin dış bir etken olduğunu açıkladılar.

Rus havacılık yetkilileri yaptıkları açıklamada “Teknik bir hata ya da pilotaj hatasından dolayı uçağın havada parçalanıp geniş bir alana yayılması mümkün değil” ifadelerini kullanıldı.

‘IŞİD iddiası yalan’

Kazanın yaşandığı cumartesi günü akşam saatlerinde IŞİD’in Mısır kolu, sosyal medya aracılığıyla yaptığı açıklamada uçağın kendileri tarafından düşürüldüğünü iddia etmişti. Ancak bu iddia hem Mısır hem de Rusya tarafından açık bir dille yalanlanmıştı.

Rusya Ulaştırma Bakanı Maksim Sokolov da, uçağı IŞİD militanlarının füzeyle vurma ihtimalinin sıfıra eşit olduğunu açıkladı. IŞİD’in uçağı vurduğunu iddia etmesi üzerine açıklama yapan Sokolov, “Mısır havacılık yetkilileriyle yürüttüğümüz temaslardan elde ettiğimiz veriler, uçağın vurularak düşürülmüş olabileceği ihtimalini göz önünde bulundurmuyor. Teröristlerin uçaksavar füze atarak uçağı vurma ihtimali sıfıra eşit” şeklinde konuştu.

St. Petersburg’a giden Rus Kogalımaviya (Kolavia) Havayolları'na ait yolcu uçağı, cumartesi sabahı Mısır'ın Şarm El Şeyh kentinden kalkışından kısa süre sonra Sina Yarımadası'nda düşmüştü. Uçaktaki 217 yolcu ve yedi mürettebattan kurtulan olmamıştı.

Sina Körfezi'nde faaliyet gösteren IŞİD'e bağlı gruplar, sosyal medyada uçağı kendilerinin düşürdüğünü iddia etmişti.

Ancak Mısır Başbakanı Şerif İsmail iddiayı reddetmiş, uzmanlar da Airbus 321 tipi uçağın Sina Körfezi'ndeki militanların elinde olduğu bilinen omuzdan atılan füzelerle düşürülemeyecek kadar yüksek irtifada seyrettiğini söylemişti.

Kara kutu incelemesinde ‘kokpitte alışılmadık sesler duyuldu’

Mısır'da düşen Rus yolcu uçağının kara kutuları üzerinde süren incelemeler yeni bulgular ortaya koydu.

Biri kokpitteki ses kayıtlarını içeren iki kara kutu üzerindeki çalışmalarını sürdüren uzmanlar, felaketin hemen öncesinde kokpitten 'alışılmadık' sesler duyulduğunu bildirdi. Rus Interfax haber ajansının haberine göre bu seslerin hemen öncesinde pilotlar ve kabin ekibi arasında normal konuşmalar kaydedilmişti.

Amerikan televizyon kanalları CBS ve NBC, Amerikan uydu görüntülerinde uçağın düştüğü an Sina bölgesinde bir ışık topu tespit edildiğini, ancak uçağın vurulduğuna dair bir işaret bulunmadığını bildirdi.

Sibirya merkezli havayolları şirketi Kolavia, 18 yaşındaki uçakta teknik hatanın ya da deneyimli pilotun bir hatasının söz konusu olamayacağını açıklamıştı.