Microsoft’un 32 Yıllık Zaman Tüneli

Microsoft’un iki kurucusu Bill Gates ve Paul Allen’ın 1981 yılında o dönemin en popüler bilgisayarlarının başında verdikleri pozu, sosyal medyadaki moda trende uyarak 32 yıl sonra tekrarladılar. Bill Gates ve Paul Allen, yani Microsoft’un kurucularından ikisi, 32 yıl ...

Microsoft’un 32 Yıllık Zaman Tüneli (30 Nisan 2013)

Microsoft’un iki kurucusu Bill Gates ve Paul Allen’ın 1981 yılında o dönemin en popüler bilgisayarlarının başında verdikleri pozu, sosyal medyadaki moda trende uyarak 32 yıl sonra tekrarladılar.

Bill Gates ve Paul Allen, yani Microsoft’un kurucularından ikisi, 32 yıl önce çektirdikleri bir fotoğrafın aynısını tekrar çekti. 1981 yılında IBM’le yapılan ilk işletim sistemi sağlayıcısı anlaşmasını kutlamak amacıyla çekilen ilk kareden tam 32 yıl sonra tekrarlanan bu poz, Seattle’daki Paul Allen tarafından kurulmuş olan Living Computer Muesum, yani Yaşayan Bilgisayar Müzesi’nde çekildi ve fotoğrafı bizzat Paul Allen kendi Twitter hesabından yayınladı.

O dönemlerde Unix sistemleri üzerinde çalışan IBM bilgisayarları ev kullanıcılarına indirgeyen bir işletim sistemi gereksinimi sonucu doğan Microsoft, yakın bir gelecekte bu pazarın tek hakimi olacaktı.

MS Dos’un kısa tarihçesi

1981 yılından 2000 yılına kadar toplam 8 ayrı MS DOS sürümü çıktı. 1981 yılında başlayan MS DOS 1.0 macerası, 2000 yılındaki MS DOS 8.0 ile son buldu. Windows serisi ile eş zamanlı olarak geliştirilen MS DOS işletim sistemi, Windows XP çıktıktan sonra, bu sistemin disketten açılış disketleri oluşturulmasını sağlamak amacıyla güncellenen 8.0 sürümü ile son kere yenilenmişti.

Windows da benzer bir akıbete mi kurban olacak göreceğiz. Zira Windows 8 de bir anlamda Microsoft’un Windows serisinin sekizinci işletim sistemi olma özelliğini taşıyor. Windows işletim sistemleri şöyle sıralanıyor.

Windows 1.0, Windows 2.0, Windows 3.0 ve 3.1 Windows 95 ve Windows me

Windows XP, Windows Vista, Windows 7 ve son olarak Windows 8

Şu anda geliştirilme aşamasında olan Windows Blue ise Windows 8’e bir güncelleme olarak gelecek. Microsoft, Windows 8 ve Blue’dan sonra yepyeni bir işletim sistemi deneyimine geçer mi, bekleyip göreceğiz ama tarih tekerrürden ibaret lafını da kulağımıza küpe olarak saklayalım diyoruz.

Haberler.com