Microsoft, LinkedIn’i 26,2 milyar dolara satın aldı

Teknoloji ve yazılım devi Microsoft, profesyonel iş ve insan kaynakları, kariyer sosyal ağı LinkedIn’i 26,2 milyar dolara satın aldığını duyurdu. Böylece Microsoft, hisse başına 196 dolar, kişi başına ise yaklaşık 60 dolar ödeme yapacak. Microsoft’un bloğunda...

Microsoft, LinkedIn’i 26,2 milyar dolara satın aldı (13 Haziran 2016)

Teknoloji ve yazılım devi Microsoft, profesyonel iş ve insan kaynakları, kariyer sosyal ağı LinkedIn’i 26,2 milyar dolara satın aldığını duyurdu. Böylece Microsoft, hisse başına 196 dolar, kişi başına ise yaklaşık 60 dolar ödeme yapacak.

Microsoft’un bloğundan duyurulan haberi, LinkedIn’in CEO’su Jeff Weiner’de LinkedIn’deki yazısında doğruladı.

Apple’ın WWDC 2016 etkinliğine saatler kala gelen açıklamaya göre Microsoft, şu anda yaklaşık 17 milyar dolar borsa değerine sahip olan LinkedIn’i satın almak için anlaşma sağladı. Tamamı nakit olarak ödenecek anlaşmaya göre, Jeff Weiner LinkedIn’in CEO’su olmayı sürdürecek ve Microsoft CEO’su Satya Nadella’ya raporlama yapacak.

LinkedIn’in kurucu ortaklarından olan ve şu anda şirket başkanlığını yürüten Reid Hoffman‘ın da satın almaya olur verdiği paylaşılıyor ve anlaşmanın bu yıl sonunda resmi olarak tamamlanması bekleniyor.

Dünyanın en büyük profesyonel ağı olan LinkedIn’in hisseleri bir yıl önce 269 doları görecek kadar uçsa da bu yıl başında 100 dolar seviyesine kadar düşmüştü. 2015 sonunda 13 milyon dolar cezaya çarptırılan Linkedin’in çeşitli sorunlarla boğuşması da hisse düşüşünün arkasındaki nedenlerden olabilir.

Paylaşılan resmi rakamlara göre;

LinkedIn’in üye sayısı 433 milyon, yıllık büyüme oranı yüzde 19

Aylık tekil ziyaretçi sayısı 105 milyon, yıllık büyüme oranı yüzde 9

Yüzde 60 oranında mobil kullanım var ve büyüme oranı yüzde 49

Çeyrek başına 45 milyardan fazla sayfa görüntüleme sayısı, yıllık büyüme oranı yüzde 34

7 milyondan fazla aktif iş ilanı var ve yıllık büyüme oranı yüzde 101

Microsoft Office 365 ve Dynamics tarafında Linkedin’den yararlanacağı belirtilen Microsoft, bu satın almayla kurumsal gücünü de arttıracak. 2015 ortasında Lynda.com’u 1,5 milyar dolara satın alan LinkedIn’in çevrimiçi eğitim tarafında da Microsoft’a güç katacak.

Satın alma haberi üzerine Twitter hisselerinin yüzde 5 kadar yükselmesi ise işin daha sonra konuşulması gereken diğer bir boyutu.

Aşağıda Microsoft CEO’su Satya Nadella ve Linkedin CEO’su Jeff Weiner’ın anlaşmayla ilgili ilk paylaşımlarını izleyebilirsiniz.

Microsoft’un ilk yapacağı iş güvenlik açığı sorununu çözmek olmalı

Hacker'ların uğrak yeri olan dünyanın en büyük ve popüler kariyer sosyal ağı LinkedIn, dört yıl önce olduğu gibi geçen ay da siber saldırıya uğramış ve 117 milyon üyesinin kişisel hesap bilgileri çalınmıştı. Çalınan bilgiler daha sonra Deep Web üzerinden satışa çıkarılmıştı. 2012 yılında gerçekleşen saldırıda da hacker’lar 6,5 milyon Linkedin kullanıcının şifresini ele geçirmişti.

Linkedin’in kullanıcı hesap şifrelerini şifrelemeden veri tabanına kayıt ettiği ve bu sayede hacker’ların hesap şifrelerini kolayca okuyabildikleri anlaşılmıştı.