Metin Altıok Şiir Ödülü Cenk Gündoğdu’ya Verildi

Bu yıl altıncısı verilen Metin Altıok Şiir Ödülü’ne, ‘Issız’ adlı kitabıyla Cenk Gündoğdu değer görüldü. Altıncı Metin Altıok Şiir Ödülü, geçen hafta sonu  Akatlar Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle verildi. Ödül, bu yıl ‘Issız̵...

Metin Altıok Şiir Ödülü Cenk Gündoğdu’ya Verildi (7 Ekim 2013)

Bu yıl altıncısı verilen Metin Altıok Şiir Ödülü’ne, ‘Issız’ adlı kitabıyla Cenk Gündoğdu değer görüldü.

Altıncı Metin Altıok Şiir Ödülü, geçen hafta sonu  Akatlar Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle verildi. Ödül, bu yıl ‘Issız’ adlı ilk şiir kitabıyla Cenk Gündoğdu’ya verildi.

20 yıl önce yitirdiğimiz şair Altıok’un yayıncısı olan Kırmızı Kedi Yayınevi ve ailesi tarafından verilen ödüle Gündoğdu, “Güncelliğini yitirmeyen ve yaşadığımız çağda derin izler bırakan evrensel bir gerçekliğin, savaşın, alışıldık savaş şiiri kalıplarının dışında kalarak, şaşırtıcı inceliklerle nasıl yazılabileceğini gösterdiği, toplumcu şiir sayfalarına ustalıkla kattığı dizelerde, insana dair büyük bir ıstırabı dramatik ve neredeyse görsel bir kurguyla verirken zulmü, kıyımı ve acıları, yoğun duygularıyla şiir diline geçirmekteki başarısı için” değer görüldü.

İlki 2008 yılında verilen ödülün seçici kurulu, 2012’de yayımlanmış şiir kitapları arasından, herhangi bir başvuru koşulu aramadan bir değerlendirme yaptı.

Seçici kurulda Doğan Hızlan, Hilmi Yavuz, Güven Turan, Talat S. Halman, Ali Cengizkan, Eray Canberk ve Ülkü Tamer yer aldı.

CENK GÜNDOĞDU

1976’da Ankara’da doğdu. İşletme ve güzel sanatlar fakültelerinde okudu. KOÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne SanatlarıBölümü Dramatik Yazarlık Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu. 2001 yılından beri kurduğu Üç Nokta edebiyat dergisinin yanı sıra 2005′ten beri de Şiir Defteri’nin editörlüğünü sürdürüyor.

Aleksandr Sergeyeviç Griboyedov’un Akıldan Bela adlıtiyatro oyununun (İkaros Yayınları, 2011) çevirisi (Engin Toprak ile) ve Radyonun İçindekiler (İkaros Yayınları, 2011) adlıoyunu yayımlandı. Gündoğdu’nun ilk şiir kitabı Issız (Kırmızı Kedi Yayınları) okurla buluştu.

Cenk Gündoğdu’nın yazdığı  ”Radyo’nun İçindekiler” oyunu Darülbedeyi’nin 100. Yılında 2013-2014 İstanbul Şehir Tiyatroları sahnelerinde oynayacak.