Markalar ve ajanslar için yeni dijital pazarlama verileri

KAMİL ERYAZAR Pazarlamacılar, sosyal medyanın bu kadar büyüyüp yaygınlaşacağını ve geleneksel medyaya göre çok daha düşük maliyetle milyonlarca potansiyel müşteriye etkileşimli erişebileceklerini, 20 yıl önce hayal bile edemezlerdi. Bug&uum...

Markalar ve ajanslar için yeni dijital pazarlama verileri (7 Ağustos 2018)

KAMİL ERYAZAR

Pazarlamacılar, sosyal medyanın bu kadar büyüyüp yaygınlaşacağını ve geleneksel medyaya göre çok daha düşük maliyetle milyonlarca potansiyel müşteriye etkileşimli erişebileceklerini, 20 yıl önce hayal bile edemezlerdi. Bugün ise sosyal medya, pazarlama araçlarında ilk sıraya yükselmiş durumda.

7,6 milyarlık dünya nüfusunun yarısından biraz fazlası (4.1 milyar) internet kullanıcısı.

Mobil araçlar ve uygulamaların kullanımının artmasıyla, Dijital Pazarlama oldukça geniş bir alana yayıldı.

Dünya çapında yaygın ve aktif kullanımı, milyonlarca potansiyel müşteriye düşük maliyetli ve etkileşimli erişimi, sosyal medyayı markalar için artık vazgeçilmez bir pazarlama iletişimi platformu haline getirmiştir.

Sosyal medya, markalara pazarlama, reklam ve halkla ilişkiler işlevlerini bir arada sunan, dijital multimedya teknolojisine sahip, takipçi sayısı geleneksel medyaya göre çok yüksek, ekonomik ve pratik bir medya oluşturma olanağı sağladı.

En etkili pazarlama stratejileri ise, genellikle içeriğin ön plana çıktığı, mobil ve video ağırlıklı, çok kanallı, kişiselleştirilmiş yaratıcı kampanyalar oluyor.

Dijital pazarlama açısından sosyal medyanın önemi 2018’de de yatay ve dikey genişleyerek devam ediyor. Önemli olan bu kadar çok seçenek arasından doğru kanalları bulup kullanmak. Sosyal ağlar tarafından geliştirilip sunulan yeni uygulamalara, kısa sürede uyum sağlayarak marka imajı için en verimli biçimde kullanmaya başlamak gerekiyor.

Takipçi sayıları’ndan daha çok ‘etkileşimler’ in üzerinde durulmalı.

Sosyal medya trafiği, marka bilinirliği ve müşteri katılımı için büyük bir olanak sağlıyor. Ancak bu küresel medyanın yönetimi de bir o kadar zor.

İnternet ve sosyal medyanın yaygın kullanılmaya başlandığı son yıllarda olduğu gibi bu yıl da markanızın başarısı, dijital pazarlama trendlerini doğru yerlerde, doğru zamanlarda ve doğru kişilere yönelik kullanarak, benzersiz tüketici deneyimleri yaratmanıza bağlı olacaktır.

Sosyal Medya İstatistikleri Neden Önemlidir?

Biliyorsunuz, internet'teki her şey, en uygun etkileşim, beğenme ve tepki sürelerinden, tıklama oranlarından, demografiden trafik yönlendirmeye kadar izleniyor, ölçülüyor! İşte sosyal medya pazarlaması da, bu analiz, istatistik, davranışlar ve eğilimlerle göre planlanıyor. Ancak pazarlamacıların birçoğu ne yazık ki bu istatistiklere ulaşmayı ve yararlanmayı bilmiyor. Sürekli gelişen sosyal medyaya ilişkin istatistikler, pazarlama stratejilerinin oluşturulmasında yararlanılabilecek önemli bir kaynaktır. 

Örneğin, çoğu sosyal medya kullanıcısı için dikkat aralığı 8 saniyeye düştüğü için 2018 yılı ilginç bir yıl oluyor. Dikkat kapsamındaki değişikliklerin bilinmesi, pazarlamacıların videolarını ve genel sunumlarını sıkılaştırmasına yardımcı olabilir.

Her gün sosyal medya kullanıcılarının sayısı artıyor, bu yüzden onlara ulaşmak için ihtiyacınız olan bilgileri kaçırmamalısınız.

2019'da da bu verilere göre içerikler oluşturabilmek, markanız için önemli olacaktır. 2019, sosyal medya pazarlama istatistiklerini kullanarak doğru çevrimiçi pazarlama stratejilerinizi geliştirmek bakımından yeni bir fırsat olabilir. Sosyal medya pazarlama planınızı hazırlamak için eğilimleri yansıtan aşağıdaki sayısal bilgilerden yaralanabilirsiniz.

Sosyal medya planlaması, kanal yapılandırması ve içerik farklılaştırması

Hedef kitlenizi göz önünde bulundurup, sosyal medya üzerinde markanız ve sektörünüz hakkında yapacağınız gerekli analizlerin sonuçlarını değerlendirerek, en uygun sosyal medya iletişim ve pazarlama stratejisini belirlemeniz gerekiyor. Buna bağlı olarak da sosyal medya entegrasyonu ve optimizasyonunu oluşturmalısınız.

Hedef kitleyle başarılı bir bağ ve içten bir diyalog kurabilmek için, uygun, kaliteli ve özgün içerik üretimi kadar ürettiğiniz içeriğin ağ üzerinden nasıl dağıtılacağı da önem taşıyor.

Sosyal ağların güncel kullanıcı profillerini doğru analiz edip, ortak ve ayrışan yönlerini saptayarak, buna göre hazırlanacak bir dijital medya planlamasıyla işlevsel kanal yapılandırmasına gitmelisiniz. Bunun için de hedef kitlenizde yer alan kişileri iyi tanımanız, beğeni ve davranış eğilimlerini iyi gözlemlemeniz gerekiyor.

Hedef kitlenizi belirledikten sonra da, onların daha çok hangi sosyal medya platformunu kullandığını araştırmanız ve buradan onlara nasıl ulaşabileceğinizle ilgili çalışmaları yapmalısınız.

Hedef kitlenize doğrudan ulaşabileceğiniz sosyal medya kanallarını seçmelisiniz. Hangi bölgede, hangi kitle, hangi sosyal ağı, nasıl ve hangi sıklıkta kullanıyor gibi soruların çok iyi yanıtlanması gerekmektedir.

İşte sosyal medya planı ve seçimi yaparken size yardımcı olacak, sosyal ağların ayrıntılı güncel analizleri

GENEL OLARAK SOSYAL MEDYA VERİLERİ

● Dünya nüfusunun yarısına yakını, internet kullanıcılarının ise  ¾’ü (3.03 milyar kişi), sosyal medyada.

● Çevrimiçi alışveriş yapanların yüzde 64'ü, sosyal medyadaki bir videonun satın alınacak bir ürüne karar vermelerine yardımcı olduğunu söylüyor.

● Çevrimiçi mağazaların yüzde 43'ü, sosyal medya sayfalarından önemli ölçüde trafik alıyor.

● Twitter kullanıcılarının yüzde 77'si, etiketleyip ‘mention’ladığı tweetini yanıtlayan markaları daha çok beğeniyor. Müşterilerin dört saat içinde yanıt istemesine rağmen, işletmelerin bir tweet'e yanıt vermesi ise ortalama 10 saat sürüyor.

● İçerik pazarlama, marka oluşturma ve sosyal medya katılımından sonra B2B işletmelerinin en önemli önceliğidir.

● 18 ile 29 yaş arasındaki yetişkinlerin yüzde 59'u Instagram kullanıyor.

● Bir kişi yaklaşık 20 dakika ya da çevrimiçi olarak geçirdiği her altı dakikadan birini Facebook'ta harcıyor.

● 1,57 milyar YouTube kullanıcısı, her gün ortalama 5 milyar video izliyor.

● Facebook'taki toplam 2.1 milyar hesabın en az 270 milyonunu sahte profil hesaplar oluşturuyor.

● Kadınların yüzde 86'sı, satın alma kararı almadan önce sosyal medyaya bakıyor.

● Kullanıcıların yüzde 69'u sosyal medyaya akıllı telefonlarından erişiyor.

● Akıllı telefon sahibi kişilerin yüzde 89'u uygulama kullanıyor, yalnızca yüzde 11'i standart web sitelerini kullanıyor. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, yüzde 19 ile Facebook en popüler uygulama. (harcanan süreye göre)

● Mobil sosyal medya için bir numara olan Pinterest, akıllı telefonlardan ve tabletlerden gelen yönlendirme trafiğinin yüzde 64'üne sahip.

● Tüm mobil kullanıcıların yüzde 57'si, mobil web siteleri yeterince tasarlanmamış, açılmıyor ya da geç yanıt veriyorsa bir daha bu siteye yönelmiyor.

● Tüm mobil kullanıcıların yüzde 40'ı kendine yakın yerel bir işletme ya da kişisel ilgi arıyor.

● 5 saniye ya da daha kısa sürede yüklenen mobil web siteleri, daha yavaş olan diğer rakiplerinden yüzde 70 daha uzun bir izleme (sitede geçirilen süre) sağlıyorlar.

● Amerikalı gençlerin yüzde 92'si internete günlük olarak erişirken, yüzde 56'sı günde birkaç kez bağlantı kurduğunu iddia ediyor ve yüzde 24'ü ise neredeyse sürekli internete bağlı.

INSTAGRAM VERİLERİ

● Aylık Aktif Instagram Kullanıcılarının Toplam Sayısı: 850 milyon

● Günlük Aktif Instagram Kullanıcılarının Toplam Sayısı: 530 milyon

● Instagram Hikayeler Günlük Aktif Kullanıcılar: 315 milyon

● Bugüne Kadar Paylaşılan Fotoğraf Sayısı: 41 milyar

● Instagram'daki ‘Ticari İşletme’ Hesabı Sayısı: 27 milyon

● Bir günde Instagram’da paylaşılan fotoğraf ve videoların ‘beğeni’ sayısı: 4,3 milyar

● Bir günde yüklenen fotoğraf sayısı: 100 milyon

● Instagram kullanıcılarının yüzde 68'i kadındır.

● Instagram kullanıcılarının yüzde 80'i ABD dışından.

● Amerikalı kadınların yüzde 33'ü ve erkeklerin yüzde 27'si Instagram kullanıyor.

● Tüm İnternet kullanıcılarının yüzde 38'i Instagram kullanıyor.

● İnternet kullanıcılarının yüzde 59'u 18 ile 29 yaş aralığındadır. Instagram’a üye olan İnternet kullanıcılarının yüzde 33’ü ise 30 ile 49 yaşları arasındadır.

● İnternet kullanıcısı kadınların yüzde 40’ı, yine internet kullanıcısı erkeklerin ise yüzde 26'sı aynı zamanda Instagram’ı da kullanıyor.

● Gençlerin yüzde 25’i Instagram'ın en önemli sosyal medya sitesi olduğunu söylüyor.

● Instagram’ın bu yıl mobil reklam satışlarından 6 milyar dolar gelir elde etmesi bekleniyor.

● Şimdiye kadar Instagram'a 45 milyardan fazla fotoğraf yüklendi.

● 250 milyon kullanıcı, her gün bir işletmenin profilini aktif olarak ziyaret ediyor.

● En az bir hashtag içeren mesajlar ortalama yüzde 12.6 daha fazla etkileşim alıyor.

● Brezilya, kadın kullanıcı paylaşımında ikinci sırada yer aldı. Ülke, Latin Amerika'daki en büyük toplam kullanıcı tabanına ev sahipliği yapıyor ve dünya çapında ikinci sırada.

● Instagram videolarını tanıtırken, ilk 24 saatte 5 milyon video yüklendi.

● Instagram videoları, diğer sosyal medya platformlarındaki fotoğrafların 2 katı daha fazla izlenip, etkileşim alıyor.

● Instagramdaki en popüler hashtag'ler #Love, #Instagood, #Me, #Cute ve #Follow'dir.

● Instagram’da, dünya genelinde en popüler yiyecek pizza olurken, ikinci sırayı ise sushi alıyor.

 

GELECEK BÖLÜM:  En güncel Facebook, Twitter, Pinterest, LinkedIn ve Snapchat verileri…