Lou Reed Yaşama Veda Etti

Bir yıldız daha kaydı, gitarlar yetim kaldı. Rock müziğin son 50 yılına damgasını vuran  efsane ismi Lou Reed 71 yaşında yaşama veda etti. Lou Reed, kurucusu olduğu The Velvet Underground’la müzik tarihine geçmişti. 1960’larda Andy Warhol’un da desteğiyle, onun a...

Lou Reed Yaşama Veda Etti (27 Ekim 2013)

Bir yıldız daha kaydı, gitarlar yetim kaldı. Rock müziğin son 50 yılına damgasını vuran  efsane ismi Lou Reed 71 yaşında yaşama veda etti.

Lou Reed, kurucusu olduğu The Velvet Underground’la müzik tarihine geçmişti. 1960’larda Andy Warhol’un da desteğiyle, onun atölyesinde başlayan serüven dönemin underground ruhunu simgeleyen bir müzikle albüme dönüşmüştü. Lou Reed’in sözlerini yazdığı, bestelediği ve gitarıyla eşlik ettiği şarkılar, hiç sözünü sakınmadan eşcinsellerden, fahişelerden ve uyuşturucudan söz ediyordu.

Kapağında Warhol imzalı bir muz resminin bulunduğu albüm de, solistleri Niko da müzik tarihinde kaldılar ama Lou Reed solo çalışmalarıyla, farklı müzisyenlerle yaptığı işbirlikleriyle kedinden söz ettirmeyi sürdürdü. Transformers albümüyle rock dinleyicisine bambaşka bir kapı açtı. En popüler şarkısı da Perfect Day oldu.

Gitar çalma tekniği, vokali ve besteleriyle kendine özgü bir müzisyen olan Lou Reed, İstanbul Caz Festivali kapsamında Türkiye ‘ye de gelmiş ve Açıkhava Tiyatrosu’nda konser vermişti.