Teknoloji, Sosyal Medya Yatırımları İle Gülüyor

Facebook’tan sonra Twitter da halka açılıyor. Pinterest 225 milyon dolar daha yatırım aldı ve değeri 3,8 milyar dolara yükseldi. Facebook ise Snapchat’i satın almak için 1 milyar dolarlık teklifte bulundu. New York Borsası’nda işlem görecek olan Twitter’ın hisse başı değeri...

Teknoloji, Sosyal Medya Yatırımları İle Gülüyor (28 Ekim 2013)

Facebook’tan sonra Twitter da halka açılıyor. Pinterest 225 milyon dolar daha yatırım aldı ve değeri 3,8 milyar dolara yükseldi. Facebook ise Snapchat’i satın almak için 1 milyar dolarlık teklifte bulundu.

New York Borsası’nda işlem görecek olan Twitter’ın hisse başı değeri 17-20 dolar aralığında olacağı açıklandı. Twitter, toplamda 70 milyon hisseyle borsada yer alarak yaklaşık 11 milyar dolarlık toplam değere sahip olacak. Analistler, Twitter’ın halka arzdan 1.4 milyar dolar gelir elde edeceğini öne sürüyor. Ancak Reuters’a göre analistler, Twitter’ın Facebook’un halka arzındaki hataları tekrarlamamak için fiyatı düşük tuttuğunu söylüyor. Analistlerinden Michael Yoshikami, fiyatın beklentilerin altında kaldığını ve bu yüzden sadece güvenli yatırım yapmak isteyenlerin Twitter hissesi alacağını ifade etti.

Twitter, söz konusu hisse satışıyla internet sektöründe Facebook’tan sonraki en büyük halka arz olacak. Geçen yıl halka açılan Facebook, değerini 104 milyar dolar olarak açıklanmıştı. Ancak 38 dolarla hakla açılan Facebook’un değeri, geçen yıl içinde 20 doların altına kadar gerilemişti. Reklam ve gelir modellerine ağırlık veren Facebook, yatırımcılarını memnun etmeye başlayarak 52 dolar seviyesine kadar yükselmişti. Facebook’un şu anki piyasa değeri ise 128 milyar dolar civarında yer alıyor.

PINTEREST’İN DEĞERİ 3,8 MİLYAR DOLARA YÜKSELDİ

Pinterest, görsel içerikli farklı yapısı ile sosyal ağlar rekabetinde kendine özgü bir kulvar yaratmayı başardı ve burada güvenli adımlarla ilerliyor. Son aldığı 225 milyon dolarlık yatırım ile değerini 3,8 milyar dolara yükseltti.

AllThingsD, birkaç farklı kaynağına dayandırdığı yatırım haberinde, 225 milyon doların Pinterest’in yeni yatırımcılarından biri olan Fidelity Investments tarafından yapıldığını belirtti. Bundan 8 ay önce, sosyal ağ yalnızca 2 milyar dolar değerindeydi.

Fidelity yaptığı 225 milyon dolarlık yatırım ile Pinterest’in ABD dışına genişleme hareketini destekledi. comScore verilerine göre sosyal ağ eylül ayında 24,9 milyon aylık kullanıcıya sahipti. Ancak bu veride mobil erişimler hesaba katılmamış. AllThingsD, mobil erişimler de sayıldığında sitenin aylık tekil ziyaretçi sayısının 50 milyonun üstünde olduğunu belirtiyor.

FACEBOOK’UN REKOR TEKLİFİNE SNAPCHAT’TEN RED!

Wall Street Journal’ın haberine göreb Facebook, kullanıcı sayısını hızla artırarak kendisine karşı en büyük tehditlerden biri olarak gördüğü gerçek zamanlı fotoğraf paylaşım sitesi Snapchat için 1 milyar dolarlık teklifte bulundu.

Karşılıklı yazışma yerine direk fotoğraflar ile haberleşme konseptine sahip olan Snapchat, kısa sürede popüler uygulamalar arasında kendisine yer bulmayı başarmıştı. Ayrıca haberde, Snapchat CEO’su Evan Spiegel’in bu teklifi reddettiği belirtildi. Teklifin ne zaman gerçekleştirildiği ise açıklanmadı. 1 milyar dolar her ne kadar dudak uçuklatan bir rakam olsa da, daha önce Instagram’ı da aynı fiyata geçtiğimiz yıl Facebook’un aldığını düşünürsek, o kadar da olasılıksız değil! Instagram’ın alımı Facebook için oldukça büyük yarar sağladığından, Facebook bu başarısını Snapchat ile yinelemek istiyor olabilir.