Komşular birbirleriyle sosyal medyada tanışıyor!

Federico Bastiani'nin aslında gayet basit bir dileği vardı. Yeni komşularıyla tanışmak. Ancak bunun için geliştirdiği alışılmadık yöntem adının dünya çapında duyulmasına yol açtı. Nerede o eski mahalleler ve ‘külüne muhtaç o...

Komşular birbirleriyle sosyal medyada tanışıyor! (18 Kasım 2015)

Federico Bastiani'nin aslında gayet basit bir dileği vardı. Yeni komşularıyla tanışmak. Ancak bunun için geliştirdiği alışılmadık yöntem adının dünya çapında duyulmasına yol açtı.

Nerede o eski mahalleler ve ‘külüne muhtaç olunan’ samimi komşuluk ilişkileri…

Özellikle büyük kentlerin günlük iş yaşamı koşturmacası içerisinde insanlar artık aynı apartmandaki hatta aynı kattaki karşı kapı komşusunu bile tanımıyor. Sabah ya da akşam girip çıkarken kapıda, merdivende ya da asansörde denk gelirse sadece bir ‘günaydın’ ya da ‘iyi akşamlar’ hepsi o kadar.

İşte bu dertten muzdarip olan Federico Bastiani de üç yıl önce taşındığı İtalya'nın Bolonya kentinde komşularıyla bir türlü tanışma imkanı bulamadığı ve oğlunun arkadaş edinmesini kolaylaştırmak istediği için alışılmadık bir fikre imza attı.

Böylece sosyal medya ‘ilkokul arkadaşını bulma’ dışında başka bir ‘sosyalleşmeye’ de yarar oldu.

Bastiani oturduğu sokak için Facebook üzerinde bir grup kurdu. Bastiani'nın kurduğu Fondazza Sokağı (Fondazza Social Street) Facebook grubu sosyal medyada bir akıma dönüştü. Fikir Avrupa, Güney Amerika ve Yeni Zelanda'da yüzlerce "sosyal cadde" kurulamasına önayak oldu.

"Sanal dünyada tanışınca engelleri ortadan kaldırmak çok daha kolay oluyor" diyen 38 yaşındaki Bastiani, konseptin çok basit ancak grup sayfasının bakımının oldukça zahmetli olduğunu belirtiyor. Bu işte grubun kurucularından olan 65 yaşındaki Luigi Nardacchione de ona yardımcı oluyor.

Etkinlikler internetten duyuruluyor

Grupları oldukça hareketli. Akşam yemekleri, fotoğraf yarışmaları, etkinlikler düzenliyor, bunları grup sayfası üzerinden komşularına duyuruyorlar. Eşya taşınması ya da ufak tefek tamirat işlerinde yardıma ihtiyaç duyanlar da grup üzerinden kendilerine yardımcı olacak birilerini bulmak için ilan bırakıyor.

Federico Bastiani komşularını gruptan haberdar etmek için başta el ilanı dağıtmış. Daha ilk hafta gruba 20 komşusu üye olmuş.

Ne oldu da komşuluk ilişkileri değişti?

Bremen yakınlarındaki Vechta Üniversitesi Gerontoloji Enstitüsü'nden yaşlanma ve yaşlılık uzmanı Julia Hahmann geleneksel yerleşim formlarının değiştiğine, kilise ve geniş aile yapısının toplum üzerindeki etkisini yitirdiğine dikkat çekiyor. Hahmann bunun en önemli nedenleri olarak ise global iş piyasasının sonucu olan iş yaşamındaki istikrarsızlık ile değişen iletişim anlayışı ve ulaşım kaynaklarını gösteriyor.

Kaynak: DW