Koca Uçak Havada ‘Sır’ Oldu!

Vietnam’ın güneydoğusunda kaybolan Malezya Havayolları’na ait uçağı arama çalışmaları devam ediyor. Vietnam’ın güneydoğusunda kaybolan 227 yolcu ve 12 mürettebatlı Malezya Havayolları uçağının bir terör saldırıyla düşürülmüş olabileceği iddiaları güçleniyo...

Koca Uçak Havada ‘Sır’ Oldu! (10 Mart 2014)

Vietnam’ın güneydoğusunda kaybolan Malezya Havayolları’na ait uçağı arama çalışmaları devam ediyor.

Vietnam’ın güneydoğusunda kaybolan 227 yolcu ve 12 mürettebatlı Malezya Havayolları uçağının bir terör saldırıyla düşürülmüş olabileceği iddiaları güçleniyor.

Dün çalıntı tespit edilen iki pasaportu kullananların biletlerini Tayland’dan beraber aldığı ve yan yana uçtuğu kesinlik kazanırken, Malezya Ulaştırma Bakanlığı iki pasaportun daha “şüpheli olduğunu” açıkladı.

Son 13 yılın en büyük hava felaketi olabilir

İkisi bebek 227 yolcu ve 12 mürettebatı taşıyan Boeing 777 tipi uçak, Cuma günü 12.21’de (TSİ 18.21’de) başkent Kuala Lumpur’daki havaalanından kalktı. Malezya ve Vietnam’ın Ho Chi Minh şehri arasında iken uçaktan yerel saatle 02.40’ta (TSİ 20.40’ta) irtibat kesildi.

Malezya Havayollarına ait MH370 sefer sayılı uçağın kaybolması kaza yaptığı doğrulandığı taktirde 2001’den bu yana meydana gelen en büyük uluslararası hava felaketi olarak tarihe geçecek.

10 bin 668 metreden denize mi çakıldı?

Yetkililer, uçağın Güney Çin Denizi üzerinde Vietnam hava sahası yakınında kaybolduğunu açıkladı. Uçağın kaybolduğu sırada 10 bin 668 metre yükseklikte seyrettiği ve pilotların herhangi bir sorundan bahsetmediği belirtildi.

Aramalar kapsamında bir uçak, iki helikopter ve dört deniz aracı Güney Çin Denizi kıyılarına gönderildi ancak uçağın enkazına ulaşılamadı. Vietnam donanmasından bir yetkili, uçağın Malezya kıta sahası içinde denize çakılmış olabileceğini, hükümet ise uçağın uçuş rotası üzerinde ülkenin doğusunda yağ izine rastladıklarını açıkladı.

Malezya Başbakanı Necip Rezak ise kayıp uçağın izine ulaşamadıklarını söylerken, Ulaştırma Bakanı Hişamuddin Hüseyin spekülasyonlara karşı uyararak “Uçağın yerini belirlemek için elimizden geleni yapıyoruz. Önce bilgileri doğrulamamız gerekiyor” diye konuştu.

Fotoğraf: AFP