Kitap Gibi Oteller!

Gurbetten gelmişim, yorgunum hancı Şuraya, bir yatak ser yavaş yavaş… Aman karanlığı görmesin gözüm! Beyaz perdeleri ger yavaş yavaş. Birçok kez bestelenmiş ve seslendirilmiş Bekir Sıtkı Erdoğan’ın bu ünlü şiirini bilmeyen yoktur. İşte bu şiirdeki gibi edebiyat ile kona...

Kitap Gibi Oteller! (19 Ağustos 2013)

Gurbetten gelmişim, yorgunum hancı

Şuraya, bir yatak ser yavaş yavaş…

Aman karanlığı görmesin gözüm!

Beyaz perdeleri ger yavaş yavaş.

Birçok kez bestelenmiş ve seslendirilmiş Bekir Sıtkı Erdoğan’ın bu ünlü şiirini bilmeyen yoktur. İşte bu şiirdeki gibi edebiyat ile konaklamanın yollarının kesiştiği iki butik otel var ülkemizde. ‘Edebiyat temalı’ bu otellerin ikisi de Ege Bölgesi’nde, biri İzmir’de diğeri ise Denizli’de.

Daha lobisinden içeriye girdiğiniz anda edebiyat kokusu geliyor burnunuza! Duvarlarda şair ve yazarların fotoğrafları, kitap kapakları, havada dizeler ve satırlar uçuşuyor… Odalara da ünlü şair ve yazarların adları verilmiş.

MİNİ FUAR OTEL

İzmir’in Konak semtinde yer alan bu sevimli butik otelinin her odası Türk edebiyatının usta bir kalemine adanmış.

Ahmet Hamdi Tanpınar’dan Nâzım Hikmet’e, Rıfat Ilgaz’dan, Ayşe Kulin’e Türk edebiyatının 15 usta adı görselleri, yapıtları ve kişisel eşyalarıyla Mini Fuar Otel’de konuklarla buluşuyor. Yazarların kitap kapakları duvarları süslüyor, fotoğrafları oda kapılarında yer alıyor.

İzmir Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün düzenlendiği 2013 yılı Turizm Ödülleri kategorilerinin değerlendirilmesi sonucunda Yılın Turizm İşletmecisi ödülüne  Mini Fuar Oteli işletmecisi Gülşah Elikbank layık görüldü.

Gülşah Eliknak, 22 Nisan 2013 tarihinde 2013 yılı Turizm İşletmecisi ödülünü İzmir Arena Bayraklı’da düzenlenen törenle aldı. Elikbank, bu ödülü; oteli destekleyen edebiyat dünyası, basın mensupları ve özel konukları adına aldığını belirtti. Ayrıca, edebiyatı içinde yaşatan bir konsepti hayata geçirmiş olmaktan ve bu konseptin de böylesi özel bir ödülle taçlanmasından çok mutlu olduğunu ekledi.

ŞİİR BUTİK OTEL

Şiir Butik Otel Denizli’de hizmet veriyor.  ‘Şiir aşkıyla başladı her şey’ diyorlar ve ekliyorlar: “Burada kalıp da aynaya bakan her yüzden bir bakış kalsın istedik bize konuklarımızdan”.

Şiir konseptli otelin oluşumu da şöyle özetleniyor: “Kişiliği olan, yaşayan ve ruhu olan bir dinlence yeri olmalı dedik ve şairlerimizden yola çıktık bu inanılmaz mekanı düşünürken, konuklarımıza bir şeyler katarak uğurlamaktı amacımız”.

Odaların farklı özellikleri var ve buna göre de şairlerin adları verilmiş:

“Kimisine Nazım Hikmet Odası dedik, dağ manzaralı, geniş camlı yatılı mekanı ile; kimisine Mehmet Akif Ersoy Odası dedik, balkonlu, göl manzaralı o küçük dünyada rahatlayıp, huzurlu uyanabilirsiniz diye… Bir de yar aşkıyla gelenleri düşündük, cibinlikli yatağınıza uzanıp gökyüzünü seyre dalmanız için tavanda penceresi olan, balkonlu ve duvarlarında Ataol Behramoğlu şiirleri olan…”

Haber: Kamil Eryazar