Kanal İstanbul Projesi’nin Güzergâhı Belli Oldu

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Kanal İstanbul’da projenin tamamlandığı ve güzergahının kesinleştiği öğrenildi. ‘Çılgın Proje’de çalışmalar bitti. Kanal İstanbul’un Haziran’da açıklanması bekleniyor. Altyapı çalışmalarının da plan...

Kanal İstanbul Projesi’nin Güzergâhı Belli Oldu (20 Mayıs 2014)

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Kanal İstanbul’da projenin tamamlandığı ve güzergahının kesinleştiği öğrenildi.

‘Çılgın Proje’de çalışmalar bitti. Kanal İstanbul’un Haziran’da açıklanması bekleniyor. Altyapı çalışmalarının da planlandığı söylenilen projenin Başbakan Erdoğan’a sunulduğu belirtildi. Projenin detaylarının Haziran ayı içerisinde Başbakan Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanması bekleniyor.

44 KİLOMETRE UZUNLUĞUNDA 

Sabah gazetesinin haberine göre, bütün altyapı çalışmaları tamamlanan projenin Başbakan Erdoğan’a sunulduğu belirtildi. 44 kilometre uzunluğunda ve 200 metre genişliğindeki kanalın kesin güzergahı Yeniköy – Sazlıdere Barajı – Arnavutköy -Başakşehir – Küçükçekmece Gölü olacak.

Haziran’da güzergâh açıklandıktan sonra deprem riski taşıyan bölgelerdeki nüfusu kaydırmak için merkezine Arnavutköy’ün oturduğu yeni bir İstanbul inşa edilmesi bekleniyor.

Kanal ile aynı anda eş zamanlı ilerleyecek çok sayıda yeni yerleşim birimi projesi hazırlanıyor. Ticaret alanları, turizm merkezleri ve rezerv alanları da belirlendi.

İKİ LÜKS MARİNA KURULACAK 

Ayrıca Kanal İstanbul’un kuzey ve güney ucunda birer lüks marina kurulacak. Kanal aksında bulunan arazilerin büyük bölümünün hazineye ait olması nedeniyle istimlak maliyetinin de en aza indirildiği söyleniyor.

Planı, Bakanlığa bağlı Mekânsal Planlama Genel Müdürlüğü hazırladı.

Bu fotoğraf ise @AlpSirman tarafından 17 Mayıs 2014’te çekildi. 
3. Köprü inşaatı ve Kuzey Ormanları’nda son durum!