Kampseverler İçin İlginç Çadır Modelleri

Çadır özgürlüktür! Her şey dahil taksitli tatil seçenekleri moda olduktan sonra kampçılığa olan ilgi de azalmaya başladı. Oysa doğayla baş başa kalınan çadırın yerini hiçbir şey tutamaz. Çadır kurmak, odun toplamak, ateş yakmak ve bir ekip halinde çalışıp birçok ihtiya...

Kampseverler İçin İlginç Çadır Modelleri (26 Haziran 2014)

Çadır özgürlüktür!

Her şey dahil taksitli tatil seçenekleri moda olduktan sonra kampçılığa olan ilgi de azalmaya başladı. Oysa doğayla baş başa kalınan çadırın yerini hiçbir şey tutamaz.

Çadır kurmak, odun toplamak, ateş yakmak ve bir ekip halinde çalışıp birçok ihtiyacınızı doğadan karşılamak kent yaşamında olmayan bir yaşam biçimidir. Kısa süre de olsa bu yaşam biçimini tatmak insanı rahatlatır, şehir hayatının getirdiği stresten, gürültüden ve kalabalıktan bir an olsun uzaklaşmanızı sağlar.

Çadır kurmak, yemek pişirmek için ateş yakmak, çadırı temiz ve düzenli tutmak, çadır sökmek gibi temel kampçılık yeteneklerini öğ­renmek zevkli bir uğraştır.

Çadır kurmak için iyi bir yer seçimi çok önemli­dir. Uçurum ve bataklık kenarlarında ya da yağmurda ağaçlardan su damlayabileceği için ağaçların altına çadır kurulmamalıdır. Düz bir alanda ve temiz içme suyu sağlanabilecek bir yerde kamp kurulur.

Bir sırt çantasına kolayca sığan en küçük çadırlar yürürken ya da tırmanırken kolayca taşınabilir.

Tabanlı ve daha büyük çadırlar da vardır. Çadırda hiçbir zaman doğrudan doğ­ruya yerde yatılmaz. Yere bir şilte, battaniye ya da şişirme yatak konur. Yaz için ince uyku tulumu, öbür aylarda ya da dağlardaki kamplarda kalın uyku tulumları kullanılır.

İlk geziye çıkılmadan önce çadırın kurul­ması ve sökülmesi iyice öğrenilir. Kamp ateşleri suyla söndürülür, külleri toprakla örtülür.

Kampçılıkta fazla giyecek ya da araç gereç taşınmaz. Başlıca araçlar el lambası, ip, ilk­yardım çantası ve yemek pişirmek için gerekli kap kaçaktır.

Çadırın binlerce yıllık bir geleneği vardır. Kuzey Afrika’da ve Arabistan’da Bedeviler hâlâ çadırlarda yaşadığı gibi, dünyada çadır yaşamını sürdüren başka topluluklar da var­dır.

Araştırmacılar ve dağcılar, yeryüzünün en elverişsiz ve uzak yerlerinde kamp kurma­yı göze alır.

Her şeye karşın kamp ve çadır tutkusundan vazgeçmeyenler için günümüzün fonksiyonel modern bazı çadır modellerini derledik.