Kadın ve Erkeğin Sosyal Medya Kullanım Farklılıkları [İnfografik]

Sosyal ağ kullanım alışkanlıkları yaş aralığı, cinsiyet gibi demografik özelliklere göre farklılaşabiliyor. Özellikle kadın ve erkeklerin internet, sosyal medya ve mobil kullanımlarındaki farklılıklar göze çarpıyor. FinancesOnline.com‘un hazırladığı infografikte kadın v...

Kadın ve Erkeğin Sosyal Medya Kullanım Farklılıkları [İnfografik] (30 Mayıs 2014)

Sosyal ağ kullanım alışkanlıkları yaş aralığı, cinsiyet gibi demografik özelliklere göre farklılaşabiliyor. Özellikle kadın ve erkeklerin internet, sosyal medya ve mobil kullanımlarındaki farklılıklar göze çarpıyor.

FinancesOnline.com‘un hazırladığı infografikte kadın ve erkeklerin sadece sosyal medya kanallarını kullanış amaçları değil, buralarda markalarla nasıl etkileşime geçtikleri ve mobil cihaz aktiviteleri de ayrıntılı bir şekilde incelendi ve arasındaki farklar ortaya kondu.

Örneğin erkeklerin sosyal medyayı kullanım nedenlerinin başında iş ve aşk geliyor.

Erkeklerin yüzde 27’si iş için sosyal ağlarda vakit geçirirken, kadınların ise yüzde 22’si bu nedenle sosyal ağları kullanıyor.

Diğer yandan, karşı cinsle flört için sosyal ağları kullanan erkeklerin oranı şaşırtıcı bir şekilde kadınlardan fazla.

Erkeklerin yüzde 13’ü bu nedenle sosyal ağlarda aktif olmayı seçerken, kadınların ise sadece yüzde 7’si flört için bu mecralarda bulunmayı tercih ediyor.

Ayrıca kadınların sosyal medya kullanım nedenlerinde erkeklerden daha fazla yoğunlaştığı konular da dikkat çekici.

Kadınların yüzde 65’i arkadaşları ve akrabalarıyla iletişimlerini sürdürmek, yüzde 28’i blog tutmak/fotoğraf paylaşmak, yüzde 48’i eğlence, yüzde 37’si ise pratik bilgilere ulaşmak için sosyal ağlarda yer aldığını söylüyor.

Mobil kullanıma baktığımızda ise, kadın kullanıcıların daha çok sosyal paylaşım, oyun uygulamaları ile fotoğraf çekmek ve paylaşmak için mobil cihazlarını kullandığı ortaya çıkarken, erkeklerin GPS, video, haberleri tercih ettiği dikkat çekiyor.