İstanbullular’ın yüzde 35’i yaşadığı kentten memnun değil, yüzde 59’u da kendisini güvende hissetmiyor

AB Avrupa Komisyonu’nun ‘Avrupa kentlerinde yaşam kalitesi’ araştırmasında İstanbul yüzde 65’lik memnuniyet oranıyla son sırada yer aldı. İstanbul’da kendisini güvende hissetmeyenlerin oranı ise yüzde 59 oldu. BBC’nin haberine göre, t...

İstanbullular’ın yüzde 35’i yaşadığı kentten memnun değil, yüzde 59’u da kendisini güvende hissetmiyor (4 Şubat 2016)

AB Avrupa Komisyonu’nun ‘Avrupa kentlerinde yaşam kalitesi’ araştırmasında İstanbul yüzde 65’lik memnuniyet oranıyla son sırada yer aldı. İstanbul’da kendisini güvende hissetmeyenlerin oranı ise yüzde 59 oldu.

BBC’nin haberine göre, toplam 83 şehirde gerçekleştirilen araştırmada İstanbul, kentten memnuniyetin yüzde 80'in altında kaldığı 6 şehirden birisi oldu.

Araştırmaya Türkiye'den dahil edilen şehirlerde memnuniyet oranları şöyle:

Daha önce 2012'de gerçekleştirilen araştırmada, İstanbul, 3 yıl öncesine göre memnuniyetsizliğin en çok arttığı kentler arasına da girdi.

2012'de yüzde 79 olan İstanbul'daki kent memnuniyeti, 2015'te 14 puan geriledi.

Araştırmada İstanbulluların sağlık hizmetlerinden memnuniyeti ise yüzde 57'de kaldı. Bu alanda da 2012'ye göre 15 puanlık bir düşüş söz konusu.

Eğitim hizmetlerinden memnuniyet alanında da Türkiye şehirleri son sırada.

Eğitimden memnuniyetin yüzde 50'nin altında kaldığı üç şehirden ikisi yüzde 47'lik oranlarla İstanbul ve Diyarbakır.

Kentteki park ve benzeri rekreasyon alanlarından memnuniyet alanında ise İstanbul'daki memnuniyet oranı 2012'deki yüzde 68'den 2015'te yüzde 51'e geriledi.

Araştırmanın yapıldığı 83 şehrin büyük kısmında memnuniyetsizliğin yüksek düzeyde olduğu konut imkanları alanında ise İstanbul'daki memnuniyet oranı yüzde 19'la genel trendin altında kalıyor.

'Yabancıların varlığı şehir için olumludur' görüşüne karşı çıkanların oranı ise diğer tüm kentlere kıyasla İstanbul'da en yüksek seviyede.

İstanbul'da araştırmaya katılanların yüzde 55'i yabancıların varlığının şehir için olumsuz olduğunu düşünüyor.

Araştırma kapsamında yöneltilen bir diğer soru ise 'Şehrinizde kendinizi güvende hissediyor musunuz?' şeklinde. İstanbulluların yüzde 59'u kentte kendilerini güvende hissetmediklerini ifade ediyor.