İstanbul’da Kaybolan Amerikalı Kadının Sonu Dünyada Merak Konusu Oldu

Yüzyılın ‘polisiye romanı’, 32 kısım tekmili birden… Adı Sarai Sierra. 33 yaşında, Amerikan vatandaşı, evli, 9 ve 11 yaşlarında iki çocuk annesi. Ülkesinde resepsiyonist olarak çalışan Sierra, mütevazı bir yaşam sürüyor. Günlerden bir gün ‘tek başına’ Avrupa seya...

İstanbul’da Kaybolan Amerikalı Kadının Sonu Dünyada Merak Konusu Oldu (1 Şubat 2013)

Yüzyılın ‘polisiye romanı’, 32 kısım tekmili birden…

Adı Sarai Sierra. 33 yaşında, Amerikan vatandaşı, evli, 9 ve 11 yaşlarında iki çocuk annesi. Ülkesinde resepsiyonist olarak çalışan Sierra, mütevazı bir yaşam sürüyor.

Günlerden bir gün ‘tek başına’ Avrupa seyahatine çıkmaya karar veriyor ve bu program kapsamında geldiği İstanbul’da 21 Ocak tarihinde sırra kadem basıyor, esrarengiz bir şekilde ortadan kayboluyor.

FOTOĞRAF MAKİNESİ OLMAYAN FOTOĞRAFÇI

Haber bültenlerinde Sierra’nın amatör fotoğrafçı olduğu ve Galata Köprüsü’nün fotoğraflarını çekmek için İstanbul’a geldiği belirtiliyor. İşin en ilginç yanı ise, Sierra’nın güvenlik kameralarındaki görüntülerinde ve kaldığı evde yapılan araştırmada hiç fotoğraf makinesine rastlanmamış olması!

Sierra en son 21 Ocak günü ailesiyle konuşuyor ve aynı gün uçakla Amerika’ya döneceğini söylüyor.

BİR GÜNDE 10 BİN DOLAR HARCAMA

Polisin yaptığı araştırmalarda, Sarai Sierra’nın 15 Ocak günü İstanbul’dan Amsterdam’a gittiği, ertesi gün de Münih’e geçtiğini belirleniyor. Sierra 19 Ocak günü tekrar İstanbul’a dönüyor. Sierra’nın Avrupa seyahatlerinin nedenleri araştırılırken, Amsterdam ve Münih’te birkaç gün içerinde binlerce Dolar para harcadığının, hatta bir günde 10 bin dolar harcama yaptığının saptandığı söyleniyor. Ülkesinde resepsiyonist olarak ücretle çalışan bir kişinin nasıl olup da böylesine yüklü bir harcama yapabildiğinin de merak konusu olduğu belirtiliyor.

Yapılan araştırmalarda, Sierra’nın cep telefonu kullanmadığı, tüm iletişimini kullandığı tablet bilgisayarla genel wireless sunucularına bağlanarak e-posta ile gerçekleştirdiğinin de ortaya çıktığı söyleniyor.

Olay böylesine çetrefilleşince, soruşturmaya İstanbul Emniyeti’nin yanı sıra MİT ve FBI da dahil oluyor.

TAYLAN İSİMLİ BİRİYLE MESAJLAŞMIŞ

FBI, Sierra’nın, kaybolmadan bir gün önce, 21 Ocak 2013 günü 11.00’de, elektronik posta sağlayıcısı ‘Gmail’ üzerinden, ‘Taylan’ ismini kullanan bir kişiyle mesajlaştığını belirliyor. FBI, Sierra’nın, fotoğraf çekimi için ‘Taylan’ adlı bu kişiyle Galata Kulesi’nde buluşmak için randevulaştığını bildiriyor.

“GALATA’DA BULUŞALIM” MESAJI

Sarai Sierra, ‘Taylan’ adlı bu kişiye, “Ben birazdan Galata Kulesi’nin karşısına gelicem, gelir misin?” mesajı geçiyor. Saat 12.45’te, bu kez ‘Taylan’ adlı kullanıcı, “Ben oraya gelicem, umarım wirelessin vardır” mesajı geçiyor. Bilgi üzerine polis, Galata Kulesi ve çevresindeki kamera görüntülerini topluyor. Polis, Sierra’nın Amerika’dayken de Taylan’la görüştüğünü de belirliyor.

SİERRA İSTİKLAL’DE TAKİP EDİLDİ

Bu arada polis, Beyoğlu’nda topladığı güvenlik kamerası görüntülerinde fark edilen, Sierra’yı takip eden 30-35 yaşlarındaki erkeğin kimliğini belirlemek için de ayrı bir çalışma sürdürüyor.

EV SAHİBİNE BEKAR OLDUĞUNU SÖYLEMİŞ

Sarai Sierra’nın, ABD’den getirdiği cep telefonu hattıyla İstanbul’da 4 görüşme yaptığı da belirlendi. Kadının yaptığı görüşmeler araştırılıyor. Sierra’ya evi kiralayan Yiğit Yetmez, kadının kendisine bekâr olduğunu söylediğini belirtti. Sarai Sierra’nın eşine “Amsterdam ile Münih’te fotoğraf sergisi var. Sergileri gezeceğim” dediği öğrenildi. Bunun üzerine Hollanda ve Almanya polisiyle temasa geçen Emniyet, 16 Ocak’ta Amsterdam’da, 17-18 Ocak’ta da Münih’te bulunan Sierra’nın sergi gezip gezmediğini araştırıyor.

‘TAYLAN’IN KİMLİĞİ TESPİT EDİLDİ

ABD’li Sarai Sierra’nın bulunması için 500’ün üzerindeki güvenlik kamerası incelenirken, Sierra’nın internet üzerinden görüştüğü ve buluşmak üzere sözleştiği belirtilen kişinin kimliği tespit edildiği öğrenildi.

Ailesinin 21 Ocak’tan bu yana haber alamadığı Sierra’nın bulunması içinİstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü Kayıp Şahıslar Büro Amirliği dedektifleri, çalışmalarını sürdürüyor.

Çalışmalar kapsamında, Sierra’nın bir elektronik posta sağlayıcı site üzerinden haberleşerek buluşmak üzere sözleştiği, kendini ”Taylan”olarak tanıtan kişinin kimliğinin tespit edildiği bildirildi.

Emniyet yetkilileri, bu kişinin şüpheli olmadığını, sadece ifadesinebaşvurulacağını kaydederek, basının ilgisinden çekindiğini söyleyen kişinin Gayrettepe’deki Asayiş Şube Müdürlüğü haricindeki bir yerde ifadesine başvurulacağını aktardı.
İHBAR ÜZERİNE YALOVA’DA DURDURULAN ARAÇ

Yalova Emniyet Müdürlüğü ekipleri, İstanbul’dan Yalova’ya gelen bir feribotun içindeki 34 plakalı araçta, bir süredir kayıp olan ”Sarai Sierra”nın görüldüğü ihbarı üzerine, harekete geçti. Şehrin çeşitli noktalarında konuşlanan polis ekipleri, 34 plakalı aracı kent merkezinde durdurdu. Kiralık olduğu öğrenilen araçtaki kadının, Türk vatandaşı olduğu belirlendi.

Öte yandan, şüpheli aracın Bursa yönüne gitmiş olabileceği yönündeki ihbar üzerine, Bursa Emniyet Müdürlüğü ekipleri devreye girdi. Merkez Osmangazi ilçesi Panayır Kavşağı’nda durdurulan araçtaki kişinin ise merkez Nilüfer ilçesinde oturan bir ilaç mümessili olduğu bildirildi.

VİDEO KAYITLARI İNCELENDİ

İstanbul’da bir süre önce kaybolduğu belirtilen ABD’li Sarai Sierra’nın bulunması için 500’ün üzerindeki güvenlik kamerasına ait binlerce saatlik video kaydının incelendiği bildirildi.

Geçen haftadan beri ailesinin kendisinden haber alamadığı, ayın 23’ünde Amerikaya dönmüş olması gerekirken dönmeyen AmerikalıSarai Sierra‘nın bulunması için Beyoğlu’nda kaldığı ev civarında, İstiklal Caddesi ve civarındaki sokaklarda, Galata Kulesi ile Galata köprüsü civarındaki 500’ün üzerindeki güvenlik kamerasına ait binlerce saatlik video görüntülerinin bölgede görevli 260 Güven Timi tarafından toplandığı kaydedildi.

Toplanan görüntü kayıtlarının İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü’nün Gayrettepe’de bulunan binasına getirilerek burada oluşturulan”Güvenlik Kamerası İnceleme” birimindeki havuzda toplanarak görevli 28 polis memuru tarafından 24 saat izlendiği bildirildi.

Elde edilen görüntüler ışığında Sarai Sierra’nın internetten kendini”Taylan” olarak tanıtan kişi ile fotoğraf çekmek için buluşup buluşmadığını tespit edilmeye çalışıldığı öğrenildi. Öte yandan bir televizyon kanalına yapılan Sierra’nın ”Bursa’da otostop yaptığı”yönündeki telefon ihbarının da değerlendirildiği kaydedildi.

Emniyet yetkilileri gazetelerde yayımlanan Sierra’nın İstanbul’da yüklü nakit harcamalarda bulunduğu haberlerinin gerçeği yansıtmadığını, kredi kartı ile de harcama yapan kadının Türkiye’de kaldığı zaman içerisinde eşinden para istediğini, eşi Steven Sierra’nın ise kendisine 500 dolar para görderdiği bildirdi. Sierra’nın İstanbul’da bulunduğu sürece yaptığı harcamalar ve yaptığı telefon görüşmeleri ile ilgili Amerikan bankalarından ve telefon şirketlerinden kayıtların istendiği ifade edildi.

Kiraladığı yerdeki ev sahibine kendisini bekar olarak tanıtan Sierra’nın İstanbul’a geldikten sonra gittiği Hollanda ve Almanya’daki yetkili makamlarla irtibata geçirilerek, kadının bu ülkelerde bulunduğu 3 günlük süre ile ilgili bilgi istendiği ifade edildi.

GÜVENLİK KAMERALARINDA YER ALAN GÖRÜNTÜLERİ BASINA DAĞITILDI

İstanbul’da bir süre önce kaybolduğu belirtilen ABD’li Sarai Sierra’nın, Atatürk Havalimanı’ndaki güvenlik kameralarında yer alan görüntüleri basına dağıtıldı. Uçakla, 8 Ocak’ta İstanbul’a geldiği, 15 Ocak’ta Hollanda’nın Amsterdam kentine gittiği, 19 Ocak’ta ise Almanya’nın Münih kentinden yeniden İstanbul’a döndüğü belirlenen Sierra’yı arama çalışmaları devam ediyor.

Arama çalışmalarını titizlikle yürüten İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, Sierra’nın Atatürk Havalimanı’ndaki güvenlik kameralarında yer alan görüntülerini basınla paylaştı. Kamera kayıtlarında, Sierra’nın 15 Ocak’ta saat 09.58’de havalimanı girişindeki x-ray cihazından geçerken üzerinde mavi kot pantolon, gri tişört ve boynunda bir şal bulunduğu, 19 Ocak’ta ise körüğe yanaşan uçaktan üzerinde kot pantolon, mont, bere ve bir el çantası ile saat 10.34’te indiği görülüyor.

İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü yetkilileri, vatandaşlardan gelen her türlü ihbarı değerlendirdiklerini ifade ederek, kadının internet üzerinden görüştüğü ve kendisini ”Taylan” olarak tanıtan kişinin eşkalinin belirlendiğini kaydetti.