İstanbul, İki Büyük Etkinlikle ‘Yaza Veda’, ‘Sonbahara Merhaba’ Dedi

İstanbul Park Forumları tarafından düzenlenen ve Taksim Dayanışması’nın da desteklediği ‘Adalet, Özgürlük ve Barış İçin Eylül’de Gel’ adlı etkinlik Kadıköy’de, Beşiktaş Belediyesi ve Bebekliler Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen ‘Bebek Şenliği...

İstanbul, İki Büyük Etkinlikle ‘Yaza Veda’, ‘Sonbahara Merhaba’ Dedi (16 Eylül 2013)

İstanbul Park Forumları tarafından düzenlenen ve Taksim Dayanışması’nın da desteklediği ‘Adalet, Özgürlük ve Barış İçin Eylül’de Gel’ adlı etkinlik Kadıköy’de, Beşiktaş Belediyesi ve Bebekliler Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen ‘Bebek Şenliği’ ise Bebek’te gerçekleştirildi.

#eyluldegel

İstanbul Park Forumları tarafından düzenlenen ve Taksim Dayanışması’nın da desteklediği ‘Adalet, Özgürlük ve Barış İçin Eylül’de Gel’ etkinliği, on binlerce yurttaşın katılımıyla Kadıköy’de gerçekleştirildi. Etkinliğin sosyal medyadaki hashtag’i 80’li yıllarda Alpay’ın ünlü romantik şarkısından esinlenerek #eyluldegel olarak belirlendi. Etkinlik aynı zamanda ‘ForumFest’ olarak da adlandırıldı.

Saat 15.00 de Rıhtım Meydanı’nda başlayan etkinlikte Boğaziçi Caz Korosu, Ozbi, Praksis, Hayko Cepkin, Ceylan Ertem, Grup Yorum, Marsis, Yeni Türkü ve Bulutsuzluk Özlemi sahne aldılar. Etkinlikte ayrıca Taksim dayanışması adına Ali Çerkezoğlu ve Gezi direnişinde yakınlarını kaybedenler konuşmalar yaptılar.

Etkinlik saat 21.00 de sona erdi. Polis, etkinlikten dağılan bir gruba Bahariye ve Söğütlüçeşme yolunda müdahale etti. Olaylar sırasında, aralarında İMC TV Editörü Gökhan Biçici’nin de bulunduğu çok sayıda kişinin gözaltına alındığı bilgisi elimize ulaştı. Haber yayına hazırlandığı sırada Kadıköy’deki polis müdahalesi devam ediyordu.

Bursalılar Çapulfest’te Buluştular

Bursa’da Merkez Nilüfer İlçesi’nde oturanların oluşturduğu ‘Nilüfer Halk Forumu’, Üç Fidan Parkı’nda ‘Çapulfest’ düzenledi.

Bursalı ‘çapulcular’ Nilüfer halk forumunun düzenlediği festivalde bir araya geldi. Etkinlikte; sendikalar, odalar, dernekler, çevre ve kadın örgütleri stant açtı, söyleşiler düzenledi.

Ali İsmail Korkmaz’ın ağabeyi Gürkan Korkmaz, Yazar İhsan Eliaçık, Şair Ahmet Telli ve Cumartesi Anneleri’nin de katıldığı etkinlikte, Gezi Parkı ile başlayıp tüm yurda yayılan protestolarda ölen gençler anıldı.

Bebek Şenliği

Beşiktaş Belediyesi ve Bebekliler Derneği tarafından her yıl Haziran ayının ikinci haftasında düzenlenen ancak bu yıl Gezi direnişi nedeniyle ertelenen 8. Geleneksel ‘Bebek Şenliği’ de bu hafta sonu gerçekleştirildi.

Bebek Şenliği’nin sosyal medyadaki hashtag’i ise #bebekozgurluktur olarak belirlenmişti.

Bebek Parkı’nda düzenlenen ve Cuma günü başlayıp Pazar gecesine kadar 3 gün süren etkinlikte, her yıl olduğu gibi  açılan tanıtım ve alışveriş stantlarıyla bir açıkhava fuarı, yiyecek – içecek stantlarıyla bir gurme şöleni ve sahnesi ile bir açıkhava müzik festivali ambiyansı yaşandı.