İsa’nın Parmağı Koptu!

Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinin sembolü Corcovado Dağı üzerinde bulunan “Kurtarıcı İsa” heykeline yıldırım düştü. 2007 yılında yapılan oylamayla dünyanın yeni yedi harikasından biri seçilen ve turistlerin büyük ilgisini gören heykelin düşen yıldırım neden...

İsa’nın Parmağı Koptu! (20 Ocak 2014)

Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinin sembolü Corcovado Dağı üzerinde bulunan “Kurtarıcı İsa” heykeline yıldırım düştü.

2007 yılında yapılan oylamayla dünyanın yeni yedi harikasından biri seçilen ve turistlerin büyük ilgisini gören heykelin düşen yıldırım nedeniyle zarar gördüğü ve başparmağının koptuğu bildirildi.

O Globo gazetesinin helikopterle yaptığı çekimlerde, 710 metre yüksekteki Hz İsa heykelinin sağ başparmağının yerinde olmadığı görüldü. Şehirde üç saat boyunca aralıksız süren fırtına sırasında 40 bin kez şimşek çaktığı, onlarca ağaca yıldırım düştüğü yetkililer tarafından bildirildi.

Yapıldığı günden bu yana beşinci kez yıldırım düşen, Corcovado Dağı üzerinde yer alan ve şehrin sembollerinden biri olan devasa ‘Kurtarıcı İsa’ heykeli, dağın aşağı kısmındaki Tijuca Milli Parkı’nda yer alıyor. Rio de Janerio’nun her yerinden görülebiliyor ve kenti kutsadığına inanılıyor.

Yapımı beş yıl süren 40 metre yüksekliğindeki heykel, Paul Landowski, Heitor da Silva Costa adındaki sanatçılar ve Paul Landowski, Heitor da Silva Costa adındaki mimarların ortak çalışmaları ile oluşturulmuş ve 1931 yılında açılmıştır.