İran’ın iddiası doğru mu çıktı? Suudi Arabistan faciada 4.173 kişinin öldüğünü mü açıkladı?

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı'nın internet sitesinden, Mina’daki izdiham faciasında 4.173 kişinin hayatını kaybettiğinin açıklandığı iddia edildi. Konuyla ilgili henüz resmi bir ağızdan açıklama yapılmadı. "Alam News" haber sitesinin Sağ...

İran’ın iddiası doğru mu çıktı? Suudi Arabistan faciada 4.173 kişinin öldüğünü mü açıkladı? (29 Eylül 2015)

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı'nın internet sitesinden, Mina’daki izdiham faciasında 4.173 kişinin hayatını kaybettiğinin açıklandığı iddia edildi.

Konuyla ilgili henüz resmi bir ağızdan açıklama yapılmadı. "Alam News" haber sitesinin Sağlık Bakanığı'nın internet sitesine dayandırdığı son bilgi bir anda ortalığı karıştırdı.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı resmi Twitter hesabından Alam News’in haberini yalanlamakla yetindi. Sağlık Bakanlığı’ndan bir yetkili ise sitenin hack’lenmiş olabileceğini belirtti. Başka bir kaynak ise, Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı'nın resmi internet sitesinin El Alem'in ekran görüntüsünü verdiği site olmadığı belirtti.

Faciada ölenlerin sayısı en son 769 olarak açıklanmıştı. Sayının çok daha yüksek olduğuna dair farklı ülkelerden sesler yükselmişti.

İran 4.700 kişinin öldüğünü iddia etmişti

Dün İran televizyonu IRINN'e konuşan, İran İran Hac ve Ziyaret Kurumu Başkanı Said Evhedi, "Mina'daki izdihamda ölen hacı sayısının en az 4 bin 700 kişi olduğunu düşünüyoruz" demişti.

Evhedi, "Akıbetleri hakkında bilgi alınamayan İranlı sayısı 248 kişi.  Ölü sayısının artmasından endişeleniyoruz" diye konuştu.

Hayatını kaybeden hacıların onlarca ülkeden olduğuna dikkati çeken  Evhedi, "Olayda ölen hacı sayısının en az 4 bin 700 kişi olduğunu düşünüyoruz.  Halen 21 TIR'da en az 3 bin ceset tahliye ve teşhis için bekliyor" ifadelerini kullandı.