İran’da hükümet karşıtı eylemler ülke geneline yayıldı

İran'da ekonomik taleplerle başlayan ve hükümet karşıtı protestolara dönüşen gösteriler üçüncü gününde ülke geneline yayıldı. Ülkenin çeşitli şehirlerinde düzenlenen gösterileri tetikleyen sebepler y&uu...

İran’da hükümet karşıtı eylemler ülke geneline yayıldı (31 Aralık 2017)

İran'da ekonomik taleplerle başlayan ve hükümet karşıtı protestolara dönüşen gösteriler üçüncü gününde ülke geneline yayıldı.

Ülkenin çeşitli şehirlerinde düzenlenen gösterileri tetikleyen sebepler yükselen enflasyon, işsizlik ve yolsuzluk. Talepler hükümet politikalarına yönelik öfkeye dönüştü. Gösterilerde Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve hükümet aleyhine sloganlar atıldı.

BBC muhabirleri, İran'daki protestoların 2009 yılından bu yana halkın yönetimle ilgili memnuniyetsizliklerini dile getirdiği en büyük gösteriler olduğunu ifade ediyor.

Lorestan eyaletinin Dorud kentinde göstericilerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda vurulan 2 kişiden birinin hayatını kaybettiği, çok sayıda da kişinin yaralandığı bildirildi.

İran İçişleri Bakanı Rahmani Fazli, “Milletimizden kanunsuz toplanmalara katılmamalarını rica ediyoruz. Eğer toplanmak isterlerse başvuruda bulunsunlar, değerlendiririz” açıklamasında bulundu.

Hükümetten ilk geri adım geldi

Ülke genelinde protesto gösterileri sürerken, Tahran Emniyet Müdürlüğü, kıyafet kurallarına uymayan kadınların bundan sonra gözaltına alınmayacağını açıkladı.

İran’da bazı bölgelerde cep telefonlarının internet hatlarının kesildiği ve telefon hatlarının da sorunlu olduğu bilgisi var. BBC, bu kesintilerin henüz ülke genelini kapsamadığı bilgisini geçti.