İnternet Gazeteciliğine de Yeni Düzenleme Geliyor

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Basın Kanunu’nda internet habercilerini de kapsayacak değişikliğin Bakanlar Kurulu’nda görüşüldüğünü açıkladı. 5651 sayılı kanuna gelen yeni düzenleme ile birlikte Türkiye internet sansürüyle tanışmak üzere...

İnternet Gazeteciliğine de Yeni Düzenleme Geliyor (11 Şubat 2014)

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent ArınçBasın Kanunu’nda internet habercilerini de kapsayacak değişikliğin Bakanlar Kurulu’nda görüşüldüğünü açıkladı.

5651 sayılı kanuna gelen yeni düzenleme ile birlikte Türkiye internet sansürüyle tanışmak üzereyken, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç’tan internet gazeteciliğine dair başka bir açıklama geldi. Arınç, internet haber siteleri ile ilgili yeni bir düzenleme yapmaya hazırlandıklarını ve düzenlemenin Bakanlar Kurulu’nda imzaya sunulduğunu açıkladı.

Başbakanlık Yeni Bina’da gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrasında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Arınç, toplantıda kendisinin de Basın Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’yla ilgili sunum yaptığını kaydeden Arınç, bunun internet haber siteleriyle ilgili olduğunu bildirdi.

Arınç, şöyle devam etti: “Belki birkaç yıldan beri sözünü ettiğimiz ama bazı sebeplerle de henüz olgunlaşmamış veya Meclis’e sevk edilememiş durumda bulunan internet haber sitelerine pozitif ayrımcılık yapılabileceği, Basın Kanunu içerisinde değerlendirilebileceği, bunların da künyelerini ilan etmek suretiyle çalışanlarına basın kartı verilebileceği, avantajlar sağlanabileceği, cevap düzeltme ve tekzip müesseselerinin aynen Basın Kanunu’nda olduğu gibi devam edeceği, içeriklerinin saklanmasına en azından belli bir süreyle mümkün olabileceği, açılacak davalar, bunların sonuçları kapsamlı bir şekilde tasarı halinde Bakanlar Kurulumuza sunuldu olumlu karşılandı ve imzaya açıldı.”

Konunun yakında TBMM gündemine gelebileceğini söyleyen Arınç, konunun son yapılan değişikliklerle doğrudan bir ilgisinin bulunmadığını ifade etti.

İnternet haber portallarının özellikle son yıllarda önemli bir değer kazandığını dile getiren Arınç, “Bu alanda bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunu da düşünmüştük. Bugün son noktayı koyduk ve imzaya açıldı. Önümüzdeki süreç eğer Türkiye Büyük Millet Meclisinin takvimine elverişli olursa genel kurulda görüşebilmektir. Bunu da Türkiye Büyük Millet Meclisinin gündemi belirleyecektir” ifadesini kullandı.

AA