İnternet Gazeteciliği Semineri

Kadir Has Üniversitesi ve Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı’nın işbirliği ile vakfın 15 yıldır Ankara’da düzenlediği ve büyük ilgi gören seminerleri Prof. Dr. Asker Kartarı’nın koordinatörlüğünde İstanbul’da Kadir Has Üniversitesi’nde hayata geçiyor. U...

İnternet Gazeteciliği Semineri (28 Ocak 2013)

Kadir Has Üniversitesi ve Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı’nın işbirliği ile vakfın 15 yıldır Ankara’da düzenlediği ve büyük ilgi gören seminerleri Prof. Dr. Asker Kartarı’nın koordinatörlüğünde İstanbul’da Kadir Has Üniversitesi’nde hayata geçiyor.

Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı ile hayata geçirilen bu işbirliği kapsamında, yazmak ve tartışmak isteyen herkese verimli bir platform oluşturulması ve ayrıca gazetecilik mesleğine ve medya sektörüne de katkı yapılması hedefleniyor. Yaratıcılığını geliştirmek, ortak ilgi alanlarına sahip kişilerle tanışmak ve farklı bir dünyanın kapılarını aralamak isteyenler için um:ag Akademi İstanbul Seminerleri kapsamında açılacak okullardan biri de kitle iletişim alanında günümüzün en popüler konularından birisi olan ‘yeni medya’ ile ilgili: İnternet Gazeteciliği.

19 Şubat – 13 Nisan 2013  tarihleri arasında Salı ve Cumartesi günleri düzenlenecek toplamda 48 saatlik dersler, Nihan Bora Koordinatörlüğünde Kadir Has Üniversitesi’nin Cibali’deki merkez kampüsünde gerçekleştirilecek.

Çağın yeni haber üretim biçimi olan ”İnternet Gazeteciliği”ne, dünü ve bugünü ile genel bir bakış yapılacağı seminer, internet gazeteciliğinin medyada yarattığı evrime ve kamusal olarak çevrelediği alana da bakmayı göz ardı etmiyor. Bireylerin internet gazeteciliğinin yaratacağı yeni algı dünyasına kendilerini üretici ve tüketici olarak hazır hissetmeleri amaçlanıyor. Deneyimli gazeteci ve akademisyenler; “Yeni Medya Yayıncılığının Temelleri”, “Haber içeriği üzerinden iş modeli üretmek”, “İnternet gazeteciliğinde multimedya çalışmaları”, “Gelenekselden internete – Gazeteciliğin değişimi ya da dönüşümü”, “Yakınsama dönemi gazeteciliği – 360 derece habercilik”, “Blokların habercilik serüveni ve dünyadan örnekler”, “İnternet ve Hak Haberciliği”, “İçerik üretimi ve dijital storytelling”, “İnternet gazeteciliğinde nefret söylemi/suçu ve medya etiği”, “İnternet ve fikri haklar” ve “Çevrimiçi araçlar” gibi başlıkları katılımcılara aktaracaklar. İnternet Gazeteciliği Semineri, haberdar etme duygusuna sahip ve kendini internet çağına ait hisseden her yaştan kişiye açıktır.

Ders Programı:

19 Şubat 2013 haftasında yapılacak olan program, her Salı (18.30 – 21.30) ve her Cumartesi (10.30 – 13.30) günü olmak üzere haftada 6 saat, toplamda 48 saat olmak üzere planlanmıştır.

Ayrıntılı bilgi ve katılım için: http://www.khas.edu.tr/egitim/yasam-boyu-egitim-merkezi/umag-akademi/umag-internet-gazeteciligi.html