İnsanlık Tarihinde Yeni Bir Boyut: Mars’a Seyahat Başlıyor

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) derin uzay araştırmaları için tasarladığı uzay kapsülü Orion'u, insanlığı gidebileceği en uzak noktaya gitmek üzere fırlatılıyor. NASA'nın son dönemdeki en önemli projelerinden olan Orion, bugün it...

İnsanlık Tarihinde Yeni Bir Boyut: Mars’a Seyahat Başlıyor (4 Aralık 2014)

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) derin uzay araştırmaları için tasarladığı uzay kapsülü Orion'u, insanlığı gidebileceği en uzak noktaya gitmek üzere fırlatılıyor.

NASA'nın son dönemdeki en önemli projelerinden olan Orion, bugün itibarıyla Mars'a doğru yola çıkıyor.

"Mars'ta yaşam var mı, Dünya dışında bir yerde insanlar yaşayabilir mi ve günün birinde farklı bir gezegende koloniler kurulabilir mi?"

Bugün gerçekleştirilecek olan uçuş tüm bu soruların yanıtının verilebilmesi bakımından büyük önem taşıyor. Başarı sağlanması durumunda 2017 yılında başka test uçuşlarının yapılması da planlanıyor. Sorun çıkmazsa da 2030 yılı gibi Mars'a insan taşınmaya başlanacak.

Orion, Apollo'dan bu yana alçak yer yörüngesinin (LEO) ötesine geçen ilk insanlı Amerikalı uzay aracı olacak. Yani tam 40 yıl sonrası. Bu nedenle de ayrıca önem taşıyor.

GÜNCELLEME

Orion'un önce olumsuz hava koşulları nedeniyle dün TSİ 16.45 e ertelenen uçuşu son anda da 'teknik bir sorun nedeniyle' bugüne ertelenmişti.

Tarihi uçuşu canlı yayınlıyoruz:


Broadcast live streaming video on Ustream