İnsan ömrünü yüzde 35 oranında uzatmanın yolu bulundu

ABD merkezli Mayo Klinik’te araştırmalar yapan bilim insanları ömrü yüzde 35 oranında uzatmanın yolunu buldu Nature dergisinde yayınlanan bir makalede Mayo Klinik’ten yaşlanma hücreleri üzerinde çalışan bilim insanlarının ömrün yü...

İnsan ömrünü yüzde 35 oranında uzatmanın yolu bulundu (6 Şubat 2016)

ABD merkezli Mayo Klinik’te araştırmalar yapan bilim insanları ömrü yüzde 35 oranında uzatmanın yolunu buldu

Nature dergisinde yayınlanan bir makalede Mayo Klinik’ten yaşlanma hücreleri üzerinde çalışan bilim insanlarının ömrün yüzde 35 oranında uzatılmasının yolunu bulduğu belirtildi. Makaleye göre, bilim insanları yaptıkları deneyler sırasında enjekte ettikleri özel bir sıvı yardımıyla farelerin vücutlarındaki belli bir yaştan sonra yenilenemeyen eski hücreleri sildi.

İnsan Ömrü Onlarca Yıl Uzayabilir

Sağlığı olumsuz etkileyen ve ömrün kısalmasına neden olan bu hücrelerin silindiği fareler, diğer farelere göre yüzde 35 daha uzun bir süre yaşadı. Söz konusu sıvının insanlarda da benzer etkiyi göstermesi durumunda, insan ömrünün onlarca yıl uzaması bekleniyor.

Konuya iyimser yaklaşan araştırmanın lideri biyolog Dr. Darren Baker “Vücuttaki hücrelerin yalnızca yüzde 60 ile 70’inin silinmesiyle ciddi iyileşme belirtilerinin görülmesi bir avantaj” dedi.

Makalenin orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.