Putin: ‘Yapay zekâda öne geçen dünyayı yönetecek’

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "gelecek yapay zekâya ait" diyerek, yapay zekâda öne geçenlerin dünyayı yöneteceğini belirtti. AP’nin haberine göre, Cuma günü Rusya'da öğrencilerle düzenlenen bir toplantıda kon...

Putin: ‘Yapay zekâda öne geçen dünyayı yönetecek’ (2 Eylül 2017)

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "gelecek yapay zekâya ait" diyerek, yapay zekâda öne geçenlerin dünyayı yöneteceğini belirtti.

AP’nin haberine göre, Cuma günü Rusya'da öğrencilerle düzenlenen bir toplantıda konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yapay zekânın geliştirilmesine kim ulaşırsa, dünyaya egemen olacağını söyledi.

"Gelecek yapay zekâya ait" diyen Putin, "sadece Rusya için değil, tüm insanlık için böyle" diye konuştu.

Putin, yapay zekânın gelişiminin "şimdiye kadar tahmin edilmesi zor olan devasa fırsatlar ve tehditler" ortaya çıkardığını söyledi. Ancak buna karşın Rusya'nın yapay zekâda öne geçmek istediğini belirtti.

Putin, "Bu alanda lider olan ülke, dünyanın yöneticisi olacak" diye de uyardı.

‘Geleceğin savaşları yapay zeka tarafından yönetilen drone’lar ile olacak’

Putin, "bu konuda birinin tekelci bir konumda olması kesinlikle istenmez" diye uyardı ve Rusya'nın yapay zekâdaki bilgi birikimlerini diğer uluslarla paylaşmaya hazır olacağı sözünü de verdi.

Rus lider, gelecekteki savaşların drone’lar tarafından yapılacağını ve "bir ülkenin drone’ları bir başka ülkenin drone’ları tarafından yok edildiğinde teslim olmaktan başka bir seçeneğin kalmayacağını" öngördü.