Hong Kong’taki ‘Şemsiye Devrimi’ ABD Destekli mi?

Hong Kong’taki demokrasi yanlısı gösteriler dördüncü gününe girerken, göstericilerin gaz fişeklerinden korunmak için kullandıkları şemsiyeler direnişin simgesi oldu. Öte yandan Çin karşıtı gösterilerde ABD’nin rolü ve desteği olduğu iddia edildi. Hong Kong’da demokratik...

Hong Kong’taki ‘Şemsiye Devrimi’ ABD Destekli mi? (30 Eylül 2014)

Hong Kong’taki demokrasi yanlısı gösteriler dördüncü gününe girerken, göstericilerin gaz fişeklerinden korunmak için kullandıkları şemsiyeler direnişin simgesi oldu. Öte yandan Çin karşıtı gösterilerde ABD’nin rolü ve desteği olduğu iddia edildi.

Hong Kong’da demokratik seçim hakkı talebiyle başlayan ‘Occupy Central’ (Merkezi İşgal Et) eylemleri hafta sonu yaşanan polis müdahalesinin ardından büyük bir kitle desteğini arkasına alarak devam ediyor.

Hükümet binalarının olduğu Admiralty  bölgesinde toplanan göstericiler şehir merkezi ile doğudaki Wanchai bölgesi arasını tamamen ulaşıma kapattı. Polisin çekilmesiyle birlikte çatışmadan çok bir festival havasında geçen dünkü protestolarda toplumun birçok kesiminden insanlar vardı.

Göstericilerin polis müdahalesi esnasında biber gazından ve gündüz saatlerinde sokaklardaki yakıcı güneşten korunmak için kullandıkları şemsiyeler nedeniyle kitlesel eylem “Şemsiye Devrimi” olarak adlandırılmaya başlandı.

‘Özgürlük ve Demokrasi İçin Işık Ol’

Meydanları dolduran binlerce direnişçi akşam saatlerinde ‘özgürlük ve demokrasi için ışık ol’ sloganıyla aynı anda cep telefonu ve tabletlerini açıp havaya kaldırınca ortaya ışık tarlasına benzeyen bu ilginç ve görkemli görüntüler çıktı.

Üniversite öğrencilerinin Çin’in dayattığı yeni seçim sistemine karşı başlattığı ders boykotu ve protestolara polisin müdahalesiyle kitleselleşen gösterilerin Çin Ulusal Günü olan 1 Ekim’e kadar aynı ivmeyle sürmesi bekleniyor.

Sokaklarda uyuyarak geceleri de eyleme devam eden Hong Konglular, Çin yönetiminden tam demokrasi hakkı talep ediyor. Çin hükümeti ise 2017’de yapılacak özel temsilci seçiminde adayların zaten geniş bir komite tarafından seçileceğini söyleyerek bu talebi gereksiz bulduğunu söylüyor.

Çoğunluğunu öğrenciler ve eğitimli kişilerin oluşturduğu eylemciler ise bu temsilcinin de Çin destekli olacağını düşünüyor.

Gösteriler ABD destekli mi?

Eylemlerin liderliğini yürüten isimlerin ABD bağlantılı örgütlerle ilişkisi olduğu öne sürüldü. ABD ve CIA destekli “sivil toplum kuruluşları”nın, Batı medyası tarafından “demokrasi yanlıları” olarak lanse edilen protestoculara her türlü finansal ve siyasal yardım ile medya desteği sunduğu iddia edildi. Hong Kong’lu göstericilere en çok yardımın, ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan, ABD’ye dost olmayan ülkelerdeki muhalifleri desteklemesiyle meşhur Demokrasi için Ulusal Bağış (NED) örgütünden ve Ulusal Demokrasi Enstitüsü’nden (NDI) geldiği belirtiliyor.