Hava Kirliliği Bu Kez Paris’i Vurdu

Fransa’nın başkenti Paris bir haftadır yoğun hava kirliliğinin etkisi altında. Otomobil, kamyon ve motosikletlerin kente girmesi yasaklandı. Toplu taşıma araçları ücretsiz hizmet veriyor. 17 yıl sonra ilk kez Paris’te dumandan dolayı yine özel arabaların girişi yasaklandı. ...

Hava Kirliliği Bu Kez Paris’i Vurdu (18 Mart 2014)

Fransa’nın başkenti Paris bir haftadır yoğun hava kirliliğinin etkisi altında. Otomobil, kamyon ve motosikletlerin kente girmesi yasaklandı. Toplu taşıma araçları ücretsiz hizmet veriyor.

17 yıl sonra ilk kez Paris’te dumandan dolayı yine özel arabaların girişi yasaklandı. Son rakamı çift olan otomobil, kamyon ve motosikletlerin dün şehre girişi yasaklanmasına karşın, 600’den fazla polisin yaptığı kontrollerde yaklaşık 4 bin kişinin yasağa uymadığı belirlendi. Havadaki zararlı madde oranlarının azaldığı göz önüne alınarak yasak yeniden kaldırıldı.

Geçen hafta Paris’teki partikül kirliliği büyük ölçüde artarak 1 metreküpteki partikül oranı 100 mikrogramı geçti. Bazı istasyonlardaki ölçümlerde bu oranın 180 mikrogramı bulduğu tespit edildi. Havadaki partikül oranı metreküpte 80 miligramı geçtiğinde alarm verilmesi gerekiyor.

Kirlilik oranı Pekin’e yaklaştı

Çin’in başkenti Pekin’de geçen haftalarda yapılan ölçümlerde bu oranın 500 miligramı geçtiği görüldü. Avrupa’daki geçerli kurallara göre 10 mikrometrelik bir açıdaki ölçümlerde 1 metreküp havadaki partikül oranının 35 gün boyunca aralıksız olarak 50 mikrogramı geçmemesi gerekiyor. Aksi halde acil tedbirler alınması öngörülüyor.

Paris’te özel otolara getirilen yasak partikül oranını düşürmek ve artışını engellemek için konulmuştu. Yasak devam etmiş olsaydı sırada son rakamı tek olan arabalar vardı. Hükümetin talimatına göre elektrikli ve hibrit arabalar ile en az üç kişi taşıyan araçlar ve taksiler yasağın dışında tutuldu. Yasağa uymayanlara 22 Avro para cezası veriliyor.

Arabalara yasak uygulamasından önce şehirdeki hava kirliliğini önlemek için kamu taşıma araçlarına bilet alma mecburiyeti kaldırıldı. Birkaç gün önce başlatılan uygulama ile şehirde kiralanan bisikletler için de ücret alınmadı.

Paris’teki hava kirliliğinin hava durumuyla ilgili olduğu, yeterince rüzgar olmadığından gazların ve partiküllerin yukarıya yükselmediği bildirildi. Paris’le birlikte Fransa’nın daha başka bazı şehir ve yerleşim yerlerinde de kirlilik görüldü.