Halkın ve Doğanın Bir Kazanımı Daha: İztuzu Plajı İhalesi İptal Ediliyor!

Çevre Bakanı Güllüce, İztuzu Plajı’nın işletme ihalesinin iptal edileceğini açıkladı İztuzu'nda Muğla Valiliği'nin plajların özel şirketlere devrini içeren ihalesi iptal ediliyor. İhale ile ilgili olarak çevre örgütleri...

Halkın ve Doğanın Bir Kazanımı Daha: İztuzu Plajı İhalesi İptal Ediliyor! (29 Ocak 2015)

Çevre Bakanı Güllüce, İztuzu Plajı’nın işletme ihalesinin iptal edileceğini açıkladı

İztuzu'nda Muğla Valiliği'nin plajların özel şirketlere devrini içeren ihalesi iptal ediliyor. İhale ile ilgili olarak çevre örgütleri birçok kez idari mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı almış ancak buna karşın ihaleyi alan şirket İztuzu plajında çalışmalara başlamıştı.

En son bir hafta önce Muğla 2. İdare Mahkemesi, İztuzu'nu DALÇEV adlı şirkete kiralayan MUÇEV’in protokol yetkisi bulunmadığına vurgu yaparak, kiralama işleminin yürütmesini durdurmuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, bugün Twitter üzerinden konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Güllüce Twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları dedi:

“İztuzu ihalesini iptal edeceğim. Yeni aldığımız karar şu: İztuzu plajında hiçbir ticari faaliyet, şezlong, şemsiye olmayacak.

Akademisyen ve gazeteciler ile bir araya geldik. Carettaları Muğla Üniversitesi'ne emanet edeceğiz. Gerekli protokolü imzalayacağız.

Canı isteyen İztuzu Plajı'nda denize girebilir. Ama orası carettaların sahası olarak korunacak. Asla zarar verilmesine izin verilmeyecek.”