Güneş Işınlarını Resme Dönüştürüyor

Filipin asıllı sanatçının güneş ışığını büyüteç yardımıyla ısıya dönüştürerek yaptığı yakma resimler hayranlık uyandırıyor Filipinler asıllı sanatçı Jordan Mang-osan, dünyanın en ilginç resim tekniklerinden biri...

Güneş Işınlarını Resme Dönüştürüyor (24 Şubat 2015)

Filipin asıllı sanatçının güneş ışığını büyüteç yardımıyla ısıya dönüştürerek yaptığı yakma resimler hayranlık uyandırıyor

Filipinler asıllı sanatçı Jordan Mang-osan, dünyanın en ilginç resim tekniklerinden biri olan pyrography (yakma resim) kullanıyor. Jordan’ın eserleri, Monet’in renk ustalığı ya da Picasso’nun kübizminden yoksun olsa da, tek renkte ve kısıtlı tonal aralıkta son derece başarılı yansımalar sunmayı başarıyor.

Tuval olarak sunta kaplama kullanan sanatçı, fırça yerine bir büyüteç ve boya yerine de güneş ışınlarını kullanıyor. Önceden dikkatle hazırlanmış eskiz üzerinde büyütecin konumlandırarak güneş ışınlarını tuvaline odaklayan sanatçı, her noktayı ayrı ayrı yakarak çalışıyor.

Resimlerinde tarz olarak doğup büyüdüğü Filipinler’in dağ eyaletindeki tarihi ve doğal kültürden etkilenmiş. Oldukça sabır ve yetenek gerektiren çalışmaları Mang-osan’a birçok ödül getirmiş.

1993 yılından bu yana birçok ülkede sergiler düzenleyen ve birçok ödüle layık görülen sanatçı, bunca başarısına karşın, eserleri internet aleminde viral olana dek ünlenememiş gibi görünüyor.

Jordan Mang-osan, 1996 yılında Chanum Vakfı yönetimine girerek Baguio City’de bir sanatçı köyü oluşturulmasına da katkıda bulunmuş.