Görme Engellilere Baston Yerine ‘Akıllı Ayakkabı’

Arjantinli bir öğrenci tarafından görme engellilerin dünyaya tutundukları ‘beyaz bastonu’ yaşamlarından çıkaracak ‘akıllı ayakkabı’ geliştirildi Arjantinli bir öğrenci, görme engelli insanlar için baston olmadan yürü...

Görme Engellilere Baston Yerine ‘Akıllı Ayakkabı’ (17 Kasım 2014)

Arjantinli bir öğrenci tarafından görme engellilerin dünyaya tutundukları ‘beyaz bastonu’ yaşamlarından çıkaracak ‘akıllı ayakkabı’ geliştirildi

Arjantinli bir öğrenci, görme engelli insanlar için baston olmadan yürüyebilmelerini sağlayacak ultrason sensörlü ayakkabı icat etti. Yürürken bir nesneye yaklaşıldığında ayakkabı titreşimle uyarı veriyor.

Endüstriyel Koleji 4. sınıfta okuyan Juan Manuel Bustamante tarafından geliştirilen ve 'Duspavoni’ adı verilen ayakkabılar, geçtiğimiz Cuma günü Buenos Aires’te düzenlenen Ulusal Bilim Fuarı'nda sergilendi. Bustamante altı ay bu proje üzerinde çalıştığını açıkladı.

Ayakkabıların içine yerleştirilen üç adet ultrason sensörü, çevredeki nesnelerden yansıyarak ve sensöre geri dönen ultrason dalgaları yayıyorlar. Ayakkabı nesnelerin uzaklık ve konumuna bağlı olarak titreşimli uyarı veriyor. Nesne önde ise ayakkabının ucu titreşiyor, yan tarafındaysa tek titreşim, üzerinde ve arkasında ise topuğu titreşiyor.

Cihaz, kullanıcının 25-inç (63,5 santimetre) yarıçapı içindeki nesneleri, insanları ve hayvanları farklı algılayabilme özelliğine de sahip. Ayakkabılardaki sistem, cep telefonu şarj cihazı ya da bilgisayara bağlı bir USB kablosu ile şarj edilebilir pillerle çalışıyor. Şarj için gereken süre yaklaşık beş saat olup,  üç ya da dört gün boyunca kullanılabiliyor.

Sistem özellikle görme engelli olduğunun daha karşıdan bakıldığında anlaşılmasını istemediği için baston kullanmayı sevmeyen gençlerin kullanımı için tasarlanmış ve bu insanların yaşamlarını değiştirebilecek devrim niteliğinde bir buluş olarak tanımlanıyor.

Kaynak: Ruptly