Google’ın Fendi Haber Sitelerini Yendi!

Haber atlatmaya değil, SEO’yu aldatmaya çalışan çok sayıda haber sitesi arama sonuçlarından çıkarıldı Google, aralarında Hürriyet, Milliyet, HaberTürk, CNNTürk, Radikal, Akşam, Bugün, MynetHaber, Aktif Haber ve Son Haber’in de bulunduğu birçok Türk haber sitesini, büyük ol...

Google’ın Fendi Haber Sitelerini Yendi! (16 Eylül 2014)

Haber atlatmaya değil, SEO’yu aldatmaya çalışan çok sayıda haber sitesi arama sonuçlarından çıkarıldı

Google, aralarında Hürriyet, Milliyet, HaberTürk, CNNTürk, Radikal, Akşam, Bugün, MynetHaber, Aktif Haber ve Son Haber’in de bulunduğu birçok Türk haber sitesini, büyük olasılıkla “canlı izle, hemen izle, tek part, full izle, HD izle, kesin izle” gibi gereksiz ya da spam sayılabilecek içerik ve ‘tag’ler nedeniyle arama sonuçlarından çıkardı.

Yasak yiyen siteler sadece indexte görünüyor. Yani sitenin tam alan adı Google’da arandığında ancak ulaşabiliyor. Google’un ‘yasaklaması’ bu sitelere içeriklerini düzeltmeleri için uyarı niteliğinde.

Takipçi çekmek için hemen izle, canlı izle, maç hangi kanalda, izle, HD izle, Recep İvedik izle vs. gibi, bir yazıda ayni kelimeyi 20-30 kez kullanarak spam çalışmalar yapan haber siteleri bir süre arama sonuçlarında yer alamayacak.

ÇOK KONUŞULACAK!

Konu ve Google’ın uyguladığı bu yaptırım, internet haberciliği ve dijital yayıncılık açısından son derece ilginç bir gelişme. Önümüzdeki günlerde sektörde ve iletişim fakültelerinin Yeni Medya bölümlerinde üzerinde çokça konuşulacağa benziyor.

Öte yandan Türkiye’deki internet kullanıcılarının web site girişlerini Google üzerinden yapma alışkanlıkları nedeniyle, ziyaretçi trafiklerinin oldukça azalacağı tahmin edilen siteler, anlaşması yapılmış reklamverenler ile de sorunlar yaşayabilirler.

Google: “Türkiye web ekosistemi için en iyisinin olmasını arzu ediyoruz”

Google News’ta spam yapan haber sitelerine karşı geçen ay imza kampanyası başlatılmıştı.

Webrazzi’nin Google’a yakın kaynaklarından aldığı açıklamaya göre, arama motoru devi Türkiye web ekosistemi için en iyisinin olması arzu ettiğini belirtiyor.

Bu akşam yaşanan ve internet haberciliği, dijital yayıncılık tarihine geçecek bu önemli gelişme sonrasında, haber sitelerinden henüz bir açıklama yapılmadı.