Google Yöneticisi Uzaydan Atlama Rekorunda Felix’i Geçti

Google’ın üst düzey yöneticilerinden Eustace, Felix’in uzaydan paraşütle serbest atlamadaki dünya rekorunu kırdı Uzaydan atlama rekorunun artık yeni bir sahibi var. Google’ın üst düzey yöneticilerinden 57 yaşındaki Dr. Alan Eustace, 2012 yılında Felix BaumgartnerR...

Google Yöneticisi Uzaydan Atlama Rekorunda Felix’i Geçti (25 Ekim 2014)

Google’ın üst düzey yöneticilerinden Eustace, Felix’in uzaydan paraşütle serbest atlamadaki dünya rekorunu kırdı

Uzaydan atlama rekorunun artık yeni bir sahibi var. Google’ın üst düzey yöneticilerinden 57 yaşındaki Dr. Alan Eustace, 2012 yılında Felix Baumgartner’in gerçekleştirdiği 39 kilometrelik serbest dalış rekorunu kırdı. Cuma günü gerçekleştirilen atlayışta helyum dolu bir balonla 41,419 km yüksekliğe çıkarak Dünya’ya stratosferden atladı.


Ses hızını aştı!

Ses hızını da aşan Eustace, bu atlayışla En yüksek mesafeden atlama, 4 dakika 27 saniye ile en uzun süreli serbest düşüş ve en hızlı dikey düşüş rekorlarını kırdı.

1322 km saat hıza erişen Eustace, 15 dakika süren düşüş sırasında özel kıyafeti sayesinde bir sorun yaşamadan yere inebildi. Eustace, “İnanılmazdı ve çok güzeldi. Uzayın karanlığını ve atmosferin katmanlarını aynı anda görebiliyordum. Bu daha önce hiç görmediğim bir şeydi” dedi.

Atlayış sırasında 1124 km/h olan ses hızını aşmayı başaran Eustace’in ortaya çıkardığı ses patlaması, yerdeki gözlemciler tarafından duyuldu. Baumgartner’ın atlayışının aksine Eustace’ın rekoru, medyada yankı bulmadı. Başarılı rekor denemesini ilk olarak The New York Times gazetesi duyurdu.

Bağlı olduğu balondan küçük bir patlayıcı düzeneği sayesinde ayrılan kidemli yönetici, arka arkada iki takla attıktan sonra paraşütünü açtı ve yere inmeye başladı. Ses hızını aşan Eustace, neden olduğu sonik patlamayı duymadığını söyledi.

New Mexico eyalatinin Roswell kasabasında yapılan tarihi atlayışta, Dr. Alan Eustace atlayıştan 4,5 dakika sonra paraşütünü açtı ve havalandığı yerden 112 km öteye indi.

Önceki dünya rekoru

Yeni dünya rekorunun sahibi olan Dr. Alan Eustace, rekoru Felix Baumgartner’in elinden aldı. Ekim 2012’de tüm dünyanın şahitliğinde gerçekleştirilen atlayışta, Baumgartner 39.045 metre yükseklikten atlamıştı. Baumgartner bu yüksekliğe bir kapsül ile çıkarken, Google yöneticisi bir kapsül kullanmadan o yüksekliğe çıktı.

3 yıl gizlice çalıştı!

Google’ın beyin takımında yer alan Eustace’ın Baumgartner’ın atlayışı sırasında oluşan ilgiden uzak durmak için Google’un desteğini reddettiği konuşuluyor.

Ayrıca Eustace üç yıl boyunca sürdürdüğü bu projede sadece kendi kaynaklarını kullandığı belirtildi. Paragon Uzay Gelişim Şirketi ise Eustace’a yaşam destek sisteminin gelişim sürecinde katkı sağladı.