‘Google Görsel’in Çıkış Noktası Jennifer Lopez’miş!

Arama motoru olarak önceleri sadece metin hizmeti veren Google, görsel imaj arama hizmetini Jannifer Lopez’den esinlenerek oluşturmuş ABD’li şarkıcı Jennifer Lopez’in 2000’deki Grammy Ödülleri’nde giydiği ve tüm zamanların en akılda kal...

‘Google Görsel’in Çıkış Noktası Jennifer Lopez’miş! (9 Nisan 2015)

Arama motoru olarak önceleri sadece metin hizmeti veren Google, görsel imaj arama hizmetini Jannifer Lopez’den esinlenerek oluşturmuş

ABD’li şarkıcı Jennifer Lopez’in 2000’deki Grammy Ödülleri’nde giydiği ve tüm zamanların en akılda kalıcı 5’inci kıyafeti seçilen Versace marka yeşil ipek elbisesi, Google’ın ilham perisi çıktı. Google CEO’su Eric Schmidt, Google Görseller kısmını bu elbisenin yarattığı etki üzerine açmaya karar verdiklerini itiraf etti.

Teknoloji devi Google’ın CEO’su Eric Schmidt, arama motorundaki Google Görseller kısmının, varlığını şarkıcı Jennifer Lopez’e borçlu olduğunu açıkladı.

ABD’nin Los Angeles kentindeki Grammy Müzesi’nde sergilenmekte olan elbise, kardeşi Gianni’nin ölümünden sonra marka açısından zor zamanlar geçiren Donatella Versace için de bir dönüm noktası olmuştu.

'Google'dan Yazıdan Fazlasını Bekliyorlardı'

Lopez’in 2000 Grammy Ödülleri’nde giydiği ‘o ünlü yeşil elbisenin’ Google’da fırtına gibi estiğini söyleyen Schmidt, karar sürecini şöyle anlattı:

“İnsanlar artık yazıdan fazlasını istiyordu. Bu ihtiyaç, Lopez 2000’deki ödül töreninde o yeşil elbiseyi giyip tüm dünyanın dikkatini üzerinde toplayınca daha da gün yüzüne çıktı. Elbise, o güne dek en çok aranan şey olmuştu. Ama kullanıcılara tam olarak istedikleri şeyi, yani ‘o elbiseyi giyen JLo’yu nasıl verebileceğimizden emin değildik. İşte Google Görseller böyle ortaya çıktı.”

Temmuz 2001’de kullanıma açılan Google Görseller, 250 milyon fotoğrafa erişim sağlamıştı. 2010’a gelindiğinde ise bu rakam 10 milyarın üstüne çıkmıştı.