Google da görüntülü sohbet uygulaması başlattı

Microsoft, Apple ve Facebook’tan sonra Google da rakipleriyle rekabet edebilmek amacıyla yeni bir görüntülü sohbet uygulaması yayınladı Mobil iletişim uygulamalarında rakiplerinin oldukça gerisinde kalan Google, görüntülü arama uygulaması G...

Google da görüntülü sohbet uygulaması başlattı (16 Ağustos 2016)

Microsoft, Apple ve Facebook’tan sonra Google da rakipleriyle rekabet edebilmek amacıyla yeni bir görüntülü sohbet uygulaması yayınladı

Mobil iletişim uygulamalarında rakiplerinin oldukça gerisinde kalan Google, görüntülü arama uygulaması Google Duo‘yu uygulama mağazalarında yayınladı.

Apple'ın FaceTime, Microsoft'un Skype ve Facebook'un Messenger uygulamalarına benzer özellikteki “Google Duo” Mayıs ayında San Francisco’da düzenlediği I/O 2016 etkinliğinde tanıtılmıştı. Google’ın Skype, iMessage gibi uygulamalara rakip niteliğindeki uygulaması rakiplerinin aksine sadece görüntülü görüşmeye imkan tanıyor. En basit haliyle mesajlaşma veya etiket kullanma gibi interaktif video özellikleri de bulunmuyor.

Hem Android hem de iOS cihazlarına destek sunarak FaceTime karşısında Hangouts'un başaramadığı evrensel görüntülü görüşme platformu hedefini zorlamak isteyen Duo, şimdilik yalnızca ABD ve Kanada'daki cihaz sahiplerince kullanılabiliyor.

Android ve iOS (v.9 ve üzeri) için çift platformla açılışı yapan Google, yeni uygulamasında tamamen basitliği ön plana almış. Uygulamayı açtığınızda yapabileceğiniz tek şey arkadaşlarınızla görüntülü görüşme başlatmak veya birini Google Duo’ya davet etmek.

Google’ın ‘knock knock’ adını verdiği özellik ise biri tarafından arandığınızda yanıt vermeden önce karşı tarafın ön görüntüsünü izleme olanağı sağlıyor. Bu uygulamanın en ilginç özelliklerinden birisi. Sizi arayan kişinin görüntüsünü siz aramayı kabul etmeseniz de görebilme imkanı sunması. Yani sizi arayan kişinin o anda ne yaptığını görebiliyorsunuz. Ancak bunun da bir istisnası var; iOS kullanıcıları uygulama kapalıyken bu özellikten faydalanamayacak. Ön izlemeyi görebilmeleri için uygulamanın zaten açık olması gerekiyor. Diğer yandan kullanıcılar isterse bu özelliği kapatabilecek.

Google’ın basitlik üzerinden pazarlamaya çalışacağı Google Duo, Whatsapp‘ın kısa mesaj dikeyine getirdiği inovasyonu getirmek için çok geç kaldı. Bununla birlikte kaliteli bağlantı sunma noktasında Google’ın bir avantaj sahibi olduğunu söyleyebiliriz. Zira Google zayıf bağlantı kalitesi olduğunda görüntü transferini durdurarak, iletişimin sesle devam etmesini sağlıyor.

Google Duo şimdilik Türkiye uygulama mağazalarından indirilemiyor. Yine de uygulama ülkemizde sunulduğunda haberdar olmak için Play Store üzerinden ön kayıt yaptırmak mümkün.

Google Play üzerinden ön kayıt yaptırmak için tıklayın.