Google Gmail’i Komple Yeniliyor

Google’ın bir yandan Android 5.0 Lollipop ile birlikte Gmail’i de güncelleyerek, Outlook, Yahoo gibi mail adreslerini de desteklemeye başlayacağı söylenirken, diğer bir yandan da önümüzdeki yıllarda Gmail’in yerini alacak “Inbox” tanıtıldı. Yeni Android güncellemesi ile birl...

Google Gmail’i Komple Yeniliyor (22 Ekim 2014)

Google’ın bir yandan Android 5.0 Lollipop ile birlikte Gmail’i de güncelleyerek, Outlook, Yahoo gibi mail adreslerini de desteklemeye başlayacağı söylenirken, diğer bir yandan da önümüzdeki yıllarda Gmail’in yerini alacak “Inbox” tanıtıldı.

Yeni Android güncellemesi ile birlikte gelecek olan Gmail 5.0 uygulamasında aynı platform üzerinden yalnızca Gmail değil, diğer ayrı mail hesaplarına da ulaşılabilecek. Başka bir deyişle, tüm e-posta servislerinde bulunan hesaplarınızı sadece tek bir uygulama ile yönetebileceksiniz.

Android Police sitesinde yer alan habere göre, Gmail 5.0 uygulaması, Google ‘ın yeni Material Design tasarımına sahip. Android Lollipop ile kullanıcılara sunulması beklenen bu yeni Gmail uygulaması ile Yahoo ve Outlook e-posta hesaplarına da bu uygulama üzerinden erişebilecek. Tek bir uygulama ile tüm e-posta hesaplarının kontrol edebilmesi oldukça işlevsel bir özellik. Çünkü birçok e-posta hesabına sahipseniz ve hepsini etkin biçimde kullanıyorsanız, bu hesapları takip etmek oldukça zordu. Google, yeni uygulaması ile bu zorluğu ortadan kaldıracağa benziyor. Üstelik daha sade tasarımıyla da oldukça kolay bir kullanıma sahip. Mail hesapları arasındaki geçiş basit bir kaydırma hareketi ile yapabilecek.

Google için de bir devrim sayılabilecek bu özellik, pratikliğinin yanı sıra uygulamanın daha fazla kişi tarafından kullanılmasına da olanak sağlayacaktır.

Google’ın Android için Gmail 5.0 versiyonu şimdilik aktif olmasa da Android Lollipop ile birlikte en kısa sürede sunulması bekleniyor. iOS için şimdilik Gmail ile ilgili bir haber yer almasa da Android’den sonra iPhone ve iPad için de bu güncellemenin yayınlanacağı tahmin ediliyor.

GMAIL YERİNE INBOX MI GELECEK?

Bu arada önümüzdeki yıllarda Gmail’in yerini alması beklenen Inbox servisi de tanıtıldı. Inbox bir e-posta hizmetinin ötesinde öneri ve tavsiyelerle kullanıcısını yönlendiriyor.

Arayüzü eskiyen ve uzun süredir yenilenmeyen Google’ın popüler e-posta servisi Gmail’in yerine yeni bir alternatif de gelebilir. Google’ın Inbox adını verdiği yeni servisin, ilerleyen yıllarda Gmail’in yerini alması bekleniyor.

Firmanın duyurusunu yaptığı yeni servis Inbox, Google Now ile entegre çalışacak. Kullanıcılarına e-posta hizmeti vermenin yanı sıra hatırlatma, önerilerde bulunma ve benzeri fonksiyonlar içeren Inbox şimdilik sadece davetiye ile kullanılabilecek.

Inbox, halen Gmail’de kullanılabilecek birçok özelliğe ek olarak yeni düzenleme, gruplama ve öne çıkarma seçenekleri içeriyor. Firmanın Google Now servisi ile gelişmiş bir entergrasyon içeren Inbox, restoran tavsiyesinden, sinema önerisine kadar bir dizi yenilik de getiriyor.

Inbox’ı kullanmak isteyenlerin inbox@gmail.com adresine e-posta göndermeleri yeterli. Ayrıca bu servisi kullanmaya başlayanların belli bir süre sonra davetiye dağıtma yetkisi de olması bekleniyor.

Gmail eski moda kalmaya başlamıştı

Google’ın popüler e-posta servisi Gmail, 2004 yılında kullanıma sunulmuştu. İlk yıllarında davetiye ile kullanılan servis, 2008 yılından sonra herkese açılmıştı. Günümüzde birçok kullanıcının tercih ettiği servis, firmanın diğer hizmetleriyle birlikte Android cihazlarla gelişmiş bir entegrasyona sunuyor.

Google’ın yeni e-posta servisi Inbox’a katılım için buradan davetiye temin edebilirsiniz.