FM Radyo Yayınları Tarih Oluyor

FM bandı üzerinden yapılan karasal radyo yayınları yerini DAP ve DAP+ dijital yayın teknolojisine bırakıyor Norveç'te tüm radyo istasyonları, 2017 yılına kadar FM'den dijital ses yayını DAB ve DAB+'a geçecek. Böylece Norveç, FM yayını t&u...

FM Radyo Yayınları Tarih Oluyor (28 Nisan 2015)

FM bandı üzerinden yapılan karasal radyo yayınları yerini DAP ve DAP+ dijital yayın teknolojisine bırakıyor

Norveç'te tüm radyo istasyonları, 2017 yılına kadar FM'den dijital ses yayını DAB ve DAB+'a geçecek. Böylece Norveç, FM yayını tümüyle ortadan kaldıran ilk ülke olacak.

Norveç Kültür Bakanı Thorhild Widvey, ülkenin tamamen DAB ve DAB+ yayın formatına geçeceğini açıkladı. Ulusal FM ağlarını kapatma süreci, 11 Ocak 2017'de başlayacak ve yılsonuna kadar da tamamlanacak.

Norveç'te dijital yayın 1995'te başlamıştı. Norveç dinleyicilerinin yarısından fazlası, dijital yayını kullanıyor. DAB yayının Mart ayında FM'i üçe katladığı ifade ediliyor. 22 ulusal radyo istasyonu tamamen dijital yayına geçerken ülkede sadece 5 istasyon FM'de kalıyor.

Dijital yayının özel ayar gerektirmediği, parazite karşı daha güvenli olduğu ve sesinin daha net olduğunu belirtiliyor. Üstelik DAB yayınının maliyeti, FM'e göre 8 kat daha az.

Gallup’un aktardığı araştırmaya göre Norveçlilerin yüzde 56‘sı günlük hayatlarında dijital radyo kullanıyor, yüzde 44‘ü ise FM radyo kullanıyor.

Norveçli ailelerin yüzde 55‘i en az bir DAB radyo cihazına sahipler, bu değişikle birlikte tahmini olarak evlerde kullanılan 7,9 milyon adet klasik radyonun değiştirilmesi gerekiyor.

Avrupa'nın diğer ülkeleri de tümüyle dijital radyo yayınına geçişi inceliyor ancak henüz hiçbiri geçiş süreci konusunda kesin bir planlama yapmış değil.