FarmVille’nin Yapımcısı ZYNGA 10 Oyununu Birden Kapatıyor

Sosyal oyun rüyası sona mı eriyor? İnternet hizmetleri ekonomisi, geçen sene beklendiği gibi gitmedi. Facebook’un halka arzından sonra beklenmedik bir değer kaybetmesi aslında ikinci bir dotcom rüyasının gerçek olmayacağının habercisiydi. Facebook’un bu yükselmesinin a...

FarmVille’nin Yapımcısı ZYNGA 10 Oyununu Birden Kapatıyor (3 Ocak 2013)

Sosyal oyun rüyası sona mı eriyor?

İnternet hizmetleri ekonomisi, geçen sene beklendiği gibi gitmedi. Facebook’un halka arzından sonra beklenmedik bir değer kaybetmesi aslında ikinci bir dotcom rüyasının gerçek olmayacağının habercisiydi. Facebook’un bu yükselmesinin ardındaki sebeplerden biri olan sosyal oyunculuk da, abisine paralel bir şekilde inişe geçmiş durumda.

Çok değil, bir kaç sene önce rockstar’lık mertebesine erişen ve herkesin dilinde olan Zynga da rüyayı yaşayamayanlardan. Zynga’nın halka arzından sonra neredeyse bir sene geçti ve bugün gelen açıklamaya göre Zynga 10 oyununu birden kapatma kararı aldı. Halka ilk arzda 10 dolardan satışa çıkan kağıtların değeri bugün sadece 2.36 dolar, varın durumu siz düşünün. Ayrıca geçen sene 100 kişi de işten çıkarılmış, birçok üst düzey yönetici ile yollar ayrılmıştı. Ekim ayında 13 oyununu kapatacağının sinyallerini de veren Zynga, kapanacak tüm oyunların listesini açıkladı ve oldukça popüler oyunlar var aralarında.

PetVille, Mafia Wars 2, FishVille, Vampire Wars, Treasure Isle, Mafia Wars Shakedown, ForestVille, Montopia, Mojitomo ve World Scramble Challenge oyunlarını kapatma kararı alan Zynga, bu kararın arkasında mali sebeplerin değil, iş gücünün yeterli olmamasının yattığını söyledi. Günlük 60,000 aktif oyuncu da PetVille’i kurtaramadı anlayacağınız.

Ayrıca Mafia Wars 2 kapanırken, serinin ilk oyunu Mafia Wars’un hayatına devam edeceği açıklandı.

Kaynak: Merlin’in Kazanı