Facebook’tan Yeni Bir Çılgın Proje: Lazer İletişim Sistemi

Facebook, “dünyanın geri kalanını” internetle bağlantılı hale getirme projesi ‘internet.org’ faaliyetleri kapsamında, uzak mesafelerde lazerle iletişim sistemi geliştirmeye çalıştığını açıkladı Dünya nüfusu şu anda 7,2 milyar. Ar...

Facebook’tan Yeni Bir Çılgın Proje: Lazer İletişim Sistemi (28 Temmuz 2015)

Facebook, “dünyanın geri kalanını” internetle bağlantılı hale getirme projesi ‘internet.org’ faaliyetleri kapsamında, uzak mesafelerde lazerle iletişim sistemi geliştirmeye çalıştığını açıkladı

Dünya nüfusu şu anda 7,2 milyar. Araştırmalara göre, internet ve mobil telefon erişimi olmayanların sayısı ise dünya genelinde 4,3 milyarı buluyor. Bunların yüzde 90'lık kısmı kalkınmakta olan ülkelerde yaşıyor.

İşte Facebook, dünya genelinde internet erişimi olamayan 4,3 milyar insanı da online hale getirip küresel ağa dahil ederek, kendi pazar payını da arttırmak için gece-gündüz çalışıyor.

Yüksek hızlarda iletişim denemeleri başarılı

Facebook kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, kendi hesabından yaptığı bir duyuruyla lazerlerle yüksek hızlarda iletişim sağlama üstüne çalıştıklarını açıkladı.

Facebook içerisinde bir AR-GE Departmanı olarak hizmet veren Connectivity Lab‘da üretilen bu lazer iletişim sistemi, uzun mesafelerdeki veri gönderim hızını önemli ölçüde artıracağını gösteriyor.

Zuckerberg, Facebook hesabından paylaştığı üç fotoğrafla, lazer iletişim teknolojisinin prototipini Facebook kullanıcılarına gösterdi. Lazer ışınlarının normalde elbette görünmediğini ancak bunları tanımlamak için görsellerde özel efektler kullandıklarını belirtiyor.

Facebook’un Internet.org projesi kapsamında drone’lar; “İHA’lar” ve uydular aracılığıyla interneti tüm dünyaya yaygınlaştırma planları bulunuyor.