4,5G hakkında merak edilen tüm soruların yanıtları

4,5G nedir, şu anki erişim teknolojilerine göre farkı nedir, internet ne kadar hızlanacak, nasıl yararlanılır, hangi akıllı telefon, tablet ve sim kartları uyumlu, nasıl ücretlendirilecek? Tüm bu soruların yanıtları ve daha fazlası haberimizin ayrıntılarında 1 Nisan ...

4,5G hakkında merak edilen tüm soruların yanıtları (28 Ocak 2016)

4,5G nedir, şu anki erişim teknolojilerine göre farkı nedir, internet ne kadar hızlanacak, nasıl yararlanılır, hangi akıllı telefon, tablet ve sim kartları uyumlu, nasıl ücretlendirilecek? Tüm bu soruların yanıtları ve daha fazlası haberimizin ayrıntılarında

1 Nisan 2016'da kullanıma sunulacak 4,5G hızlı mobil iletişim teknolojisinden uygun sim kart ve cihazlara sahip olan tüm GSM aboneleri yararlanabilecek.

GSM operatörlerinin 8 yıl içerisinde yani 2024'e kadar Türkiye'nin yüzde 95'ini 4.5G kapsamına almaları gerekiyor. Tabi o zamana kadar 5.5G'ye de geçmiş olabiliriz.

İşte yeni nesil 4,5G hızlı mobil erişim teknolojisi konusunda merak edilen tüm soruların yanıtları:

4,5G NEDİR?

4,5G teknoloji, yüksek mobil hız ve yüksek data kapasitesi sunacak. Akıllı ev ve şehir altyapılarına geçişte önemli bir aşama olarak kabul edilen 4,5G, sağlık ve eğitim gibi alanlarda da hayatı kolaylaştıracak çözümler getirecek. Gündelik hayatta birçok iş ve etkinlik, 4,5G teknolojisi ile kesintisiz bir şekilde mobil cihazlar üzerinden yapılabilecek. İhtiyaç duyulan bilgi ve dosyalar, yüksek hızda paylaşılıp, indirilebilecek. Teknoloji ile bulut uygulaması da daha verimli kullanılabilecek.

İNTERNET NE KADAR HIZLANACAK?

4,5G'de hız, kullanılan cihazlara göre değişmekle birlikte veri indirmede 100-150 Mbps'ten başlayıp 375 Mpbs seviyelerine kadar çıkacak. 2GB büyüklüğündeki bir video, 3G'de 780 saniyede yüklenirken, 4,5G'de 54 saniyede indirilebilecek. Böylece veri indirme 14 kat hızlanacak.

Akıllı cihazlarınız üzerinden, dilediğiniz her yerde en sevdiğiniz filmleri, dizileri ve TV programlarını HD yayın kalitesinde kesintisiz olarak izleyebilirsiniz.

Sosyal medya üzerinden video ve fotoğraflarınızı çok daha hızlı yükleyip indirebilirsiniz.

İnternet üzerinden oyun oynamayı sevenler içinde 4,5G büyük avantajlar sağlıyor. Yeni teknoloji ile birlikte internet üzerinden artık kesintisiz ve daha hızlı oyun oynanabilecek. İnternet hızı, frekans, kapsama alanı, baz istasyonu, coğrafi koşullar, şebeke yoğunluğu, cihaz ve internet sitesinin durumuna göre değişiklik gösterebilecek.

4.5G ile video ve şarkıları daha hızlı yükleyerek ya da indirerek kesintisiz bir eğlence deneyimi yaşabilirsiniz.

İşinizdeki verimliliğinizi arttıracak makineler arası iletişim ve bulut çözümlerini artık daha hızlı bir şekilde uygulayarak işlerinizi kolaylıkla takip edebilirsiniz.

Sevdiklerinizle daha iyi bir görüntü ve ses kalitesiyle görüşme yapabilir, anılarınızı yanınızdaymış gibi paylaşabilirsiniz.

4.5G TEKNOLOJİSİ NE DEĞİŞTİRECEK?

Mobil cihazlar üzerinden video izleme deneyiminden yüksek boyutlu dosyaların paylaşılmasına, bulut servislerinden akıllı ev ve şehir altyapılarına, mobil ofislerden mobil sağlık ve mobil eğitim servislerine kadar çok farklı sektörlerde büyük değişimler yaşanacak.

Gündelik hayatta da birçok işimizi ve etkinliğimizi mobilden daha fazla yapmaya başlayacağız, bu da kullanım alışkanlıklarımızı ve tüm sektörleri dönüştürmeye devam edecek.

Şirketler ve çalışanlar, işlerini çok daha verimli bir şekilde ofis dışında, 4.5G kapsama alanı dahilindeki her yerde yürütebilecek, ihtiyacı olan bilgilere ve dosyalara 4.5G hızıyla ulaşabilecek.

Nesnelerin interneti ve bulut bilişim, gerçek potansiyelini gösterecek. Akıllı şehir ve akıllı ev altyapıları kusursuzca çalışabilecek, hayatımızın her alanında yüksek verimlilik ve büyük kolaylık sağlayacak.

Mobil sağlık ve mobil eğitim ile uzaktan erişim çok daha kolay olacak.

3G VE 4.5G TEKNOLOJİ FARKLARI NEDİR?

Çok daha hızlı internet: 4.5G teknolojisi ile, kullanılan cihazlara göre değişmekle birlikte, veri indirme hızı 100-150 Mbps’ten başlayıp 375 Mpbs* seviyelerine çıkabilecek. Örneğin, 2GB büyüklüğündeki bir HD film yaklaşık yarım dakikada indirilebilecek.

HD kalitesinde film, video ve dizi izlenebilecek.

Düşük gecikme süresi ile kesintisiz ve daha keyifli oyun deneyimi yaşanabilecek.

4.5G Türkiye’ye geldiğinde deneyimlenecek hız, frekansa, kapsama alanına, hizmet alınan baz istasyonuna, coğrafi koşullara, şebeke yoğunluğuna, kullanılan cihaza, bağlanılan siteye ve baz istasyonundan uzaklığa göre değişim gösterebilir.

HANGİ MARKA ve MODEL MOBİL CİHAZLAR UYUMLU?

Kullandığınız akıllı telefon ve/ ya da tablet ile sim kartlarının 4,5G'ye uyumlu olup olmadığı bağlı olduğunuz GSM servis sağlayıcısı firma aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Piyasadaki uyumlu cihazların listesi aşağıda yer alıyor. Operatörler uyumlu olmayan sim kartlarını ise bayileri aracılığıyla ücretsiz olarak değiştiriyorlar.

APPLE:

IPAD AIR 2

IPAD AIR

IPAD 4

IPAD MINI

IPAD MINI RETINA

IPAD MINI 3

IPHONE 5

IPHONE 5C

IPHONE 5S

IPHONE 6

IPHONE 6 PLUS

 

BLACKBERRY:

Q10

Q5

Z30

 

CASPER:

VIA V6

VIA V6X

VIA V9

 

NOKIA:

LUMIA 625

LUMIA 820

LUMIA 920

LUMIA 925

LUMIA 1020

LUMIA 1320

LUMIA 1520

LUMIA 930

LUMIA 830

LUMIA 735

LUMIA 640

 

SONY:

XPERIA TABLET Z2

XPERIA TABLET Z

XPERIA Z

XPERIA SP

XPERIA Z ULTRA

XPERIA Z1

XPERIA Z1 COMPACT

XPERIA Z2

XPERIA M2

XPERIA Z3

XPERIA T3

XPERIA C3

XPERIA E3

XPERIA Z3 COMPACT

XPERIA Z3 TABLET COMPACT

XPERIA E4G

XPERIA M4 AQUA

 

SAMSUNG:

GALAXY S5

GALAXY NOTE 4

GALAXY ALPHA

GALAXY NOTE EDGE

GALAXY GRAND PRIME

GALAXY A5

GALAXY TAB S

GALAXY S6

GALAXY S6 EDGE

GALAXY A7

GALAXY E7

 

LG :

G2

NEXUS 5

G3

G FLEX 2

G4

 

HTC:

ONE MAX

ONE MINI

ONE MINI 2

ONE M8

DESIRE 601

DESIRE 610

DESIRE 816

DESIRE 510

ONE E8

DESIRE 820

DESIRE EYE

ONE M9

 

TURKCELL:

T60

T50

TURBO T50

 

HUAWEI ASCEND :

P7

G7

MATE 7

 

VODAFONE SMART :

4 POWER

SMART 6

SMART TAB6

 

VESTEL VENUS :

5.5 X

5.5 V

 

ASUS ZENFONE 2 – Avea IN TOUCH 4 – GENERAL MOBILE ANDROID ONE

ÜCRETLENDİRME İSE ‘CEP’ YAKACAK!

Buraya kadar her şey çok güzel de yeni nesil teknoloji hizmetinden yararlanmak için oldukça yüksek bir bedel ödemek gerekecek. Kullanıcılar 4.5G ile internete 10 kat daha hızlı bağlanacağından daha hızlı kota tüketecekler.

4G ile 6.5 dakika, 3G teknolojisiyle 1 saatten fazla süren 8 GB büyüklüğünde yüksek çözünürlüklü filmi indirme süresi, bu teknolojiyle 6 saniyeye düşecek. Dolayısıyla operatörler yeni dönem için şimdiden kotalarını 10 GB’a kadar yükseltmeye başladı. Ancak bununla birlikte faturalar da kabaracak.

Şu an GSM operatörlerinin özel olarak sunduğu üst seviye paketlerin fiyatı, 4,5G 'nin 10GB kotalı paketleri için bir nevi başlangıç fiyatı olacak.

Operatörler 10 GB'tan kapıyı açarken tüketicilerin en az 70 ila 100 Lira'yı gözden çıkarması gerekiyor. Her ne kadar faturalar artacak olsa da tüketici daha çok veri harcayacağı için birim başına kullandığı internet ucuzlamış olacak.

Bu durumun kullanıcılar tarafından nasıl karşılanacağı merak konusu. Fakat şu anki mevcut paket fiyatlarından bile şikayetçi olan binlerce hatta milyonlarca tüketici bulunurken 4,5G 'nin nasıl bir yaklaşım alacağı biraz soru işareti.