Facebook’ta 21 kusurlu paylaşım!

Facebook’ta Arkadaşlarınızca Dışlanmak İstemiyorsanız Sakın Ola Ki Bunları Yapmayın! Facebook kullanırken siz de bazı arkadaşlarınızın “ne kadar korkunç” insanlara dönüştüğünü fark etmişsinizdir. Kiminin tarzı, kiminin siyasal görüşü, kiminin konuşmaları...

Facebook’ta 21 kusurlu paylaşım! (6 Ekim 2013)

Facebook’ta Arkadaşlarınızca Dışlanmak İstemiyorsanız Sakın Ola Ki Bunları Yapmayın!

Facebook kullanırken siz de bazı arkadaşlarınızın “ne kadar korkunç” insanlara dönüştüğünü fark etmişsinizdir. Kiminin tarzı, kiminin siyasal görüşü, kiminin konuşmaları, kiminin ilgi alanları bambaşka bir hal almıştır. Maalesef hepimizin listelerinde bu tür “sinir bozucu” arkadaşları var. Arkadaşlıktan çıkarsan olmaz, çıkarmasan olmaz…  Günlük hayatımızın bir parçası haline gelen sosyal medya, yeni arkadaş türlerini de gün yüzüne çıkarttı. Gerçek hayatta dikkatimizi çekmeyen ama internet ortamında rahatça görebileceğimiz bu özellikler General Forum isimli web sitesi tarafından listelendi.

Hani bazen Facebook sayfanızı açınca gördüklerinizle içinizde garip hislerin belirmesi bir olur ya, işte o anlarda “Neden” diye sorar insan kendine.

Merve’nin fotoğrafını ya da durumu beğenen aynı erkekler sizin de dikkatinizi çekmedi mi? Her kullanıcının farklı bir amacı var Facebook üzerinde. İşte Facebook arkadaş listenizde görebileceğiniz sinir bozucu 21 arkadaş türlerinden bazıları;

– Bu arkadaşlara isim vermek biraz zor ama onları görür görmez tanıyabilirsiniz. Sevgilisi olan arkadaşlarınıza baktığınızda onları kolayca keşfedeceksiniz. Genellikle sarmaş dolaş bir profil fotoğrafı olan bu arkadaşlar, romantik mesajlar paylaşmayı seven ve her seferinde ne kadar aşık olduğunu gösteren insanlar…

– Bir de “yediğiyle içtiğiyle destansı” gurme arkadaşlar var! İlginçtir ama bu arkadaşların yediği her yemek ya da içtiği her içecek inanılmaz bir tada sahip oluyor.

“Kız avı” için Facebook’tan medet umanlar

– Listede bir kız bir şey yazar yazmaz bunu beğenen ya da altına yorum yapan arkadaşlar da yer alıyor. Örneğin Burcu’nun her paylaştığı fotoğrafa “Burcu’cum yine çok güzel çıkmışsın” yazan gıcık tipler!..

İşte Facebook’taki 21 kusurlu paylaşım!

‘En sinir bozucu’ arkadaşların sıralı tam listesi…

Listenin 21’inci sırasında bir şey paylaşacaklarında, bunu mutlaka konuyla ilgili bir resim, e-card ya da kalıp cümleyle süsleyenler yer alıyor.

20’nci sırada ise siz bir şey yazar yazmaz bunu beğenen ya da altına yorum yapan arkadaşlar yer alıyor. İsterseniz denemesi bedava…

Bir basamak aşağıda, yani 19’uncu sırada spor saplantısı olan arkadaşlar var. Bu arkadaşlar her canlı spor olayı sırasında tüm pozisyonları an be an paylaşan türden insanlar.

Listenin 18’inci sırasında çok popüler arkadaşlar yer alıyor. Bu insanların o kadar çok arkadaşı var ki, dünyanın en saçma şeyini bile yazsalar binlerce beğeni toplayabiliyorlar.

17’nci sıraya geldiğimizde ise fazlasıyla saftirik arkadaşlar karşımıza çıkıyor. Bu arkadaşlar sessiz ama emin adımlarla ilerliyor, her gördükleri felaket senaryosuna inanıyorlar. “Duydunuz mu, Facebook artık duş alırken arkadaşlarınızı görüntülemenize izin verecek” yazan bir arkadaşınız yoksa şanslısınız demektir.

16’ncı sırada ise Twitter canlısı arkadaşlar yer alıyor. Bu arkadaşlar ya Twitter kullanmayı ya da Facebook kullanmayı bilmiyor olabilir. Kesin olan tek bir şey var; o da yeterince “sinir bozucu” oldukları.

Son 5’i geride bıraktıktan sonra, listenin 15’inci sırasında her şeye olumsuz yaklaşan arkadaşlar var. Facebook’u bir destek grubu olarak gören bu arkadaşlar, bir şey yazdılarsa bu dünyayı ne kadar mutsuz oldukları konusunda bilgilendirmek içindir. Onların bu yazdıklarını çekinmeden ‘beğenin’!

Bir basamak aşağıda ‘entel-dantel’ diye tabir edilen ve her zaman ne kadar entelektüel olduğunu göstermeyi seven arkadaşlar yer alıyor. Bu arkadaşlar ünlü kişilerin sözlerini paylaşmayı pek seviyor.

Listenin 13’üncü sırasında suçlayıcı arkadaşlar yer alıyor. Onları teşhis etmek zor değil. Facebook sayfanızda “Bunu paylaşmayan insan olamaz” şeklinde bir yazı gördüyseniz, sizin de suçlayıcı arkadaşınız var demektir.

Niye ego’lar bu kadar şişik, niye herkes megaloman?

12’nci sırada ise küçümseyici arkadaşlar var. Birçok konuda sizden daha iyi olduğunu düşünen bu arkadaşlar, yorumlarının başkalarını incitebileceğini pek düşünmezler bile.

Bir basamak aşağıda ise “Vücudumun harika olduğunu düşünmeni istiyorum” arkadaşlar var. Bu arkadaşlar her seferinde “Bir milyon mekik çektim, beş yüz dakika yürüdüm, iki yüz saat koştum” şeklinde paylaşımlarda bulunurken nedense bir kez bile fotoğraf paylaşmayan kişiler.

Listede ilk 10’a doğru ilerlerken karşımıza “Benim vücudum harika” diyen arkadaşlar çıkıyor. Bu arkadaşlar da hem ne kadar spor yaptıklarını anlatıp hem de her fırsatta çekici fotoğraflarını paylaşmayı ihmal etmeyen kişiler.

9’uncu sırada “Benim hayatım seninkinden daha iyi” diyen arkadaşlar yer alıyor. Bu kişiler de her seferinde hayatlarının ne kadar mükemmel olduğunu söylemekten çekinmeyenler.

İlk 5’e doğru ilerlerken 8’inci sırada ‘sinir bozucu şekilde fotojenik arkadaşlar’ karşımıza çıkıyor. İnsan her fotoğrafta düzgün saçlı, bembeyaz dişli, mükemmel bir cilt görüntüsü veremez ama onlar veriyor!

Arkadaşlarınız bir bir evlenmeye ya da sevgili bulmaya başladıysa, onlarla siz de karşılaşmışsınızdır.

Madem birbirinize güvenmiyorsunuz, sosyal medya hesabı açmayın arkadaş!

Listenin 7’inci sırasında sevgilisi ya da eşiyle ortak Facebook hesabı kullananlar yer alıyor. İnsan kendine “Acaba diş fırçasını da ortak kullanıyorlar mı” diye sormadan edemiyor!

Listenin 6’ıncı sırasında ‘ünlü meraklısı’ arkadaşlar yer alıyor. Bu arkadaşlar da ünlülerle takılınca ya da kendileri birazcık ünlü olunca dünyanın kendi etraflarında döndüğünü düşünüyor.

5’inci sırada ise ‘Evliya Çelebi’ kılıklı gezgin arkadaşlar yer alıyor. Herkes tatil yapmayı seviyor ancak her zaman tatilde olan bu arkadaşlar, tatillerini başkalarına yaşatmayı da seviyor. Tatillerinin her anını fotoğraflarla paylaşan bu arkadaşların, nerede olduklarını bilmek hiç zor değil.

Bir basamak altta sosyal hayatının ne kadar muhteşem olduğunu göstermeyi seven arkadaşlar yer alıyor. Siz kendinizi bazen mutsuz hissetseniz bile onlar her daim konserlere, partilere, türlü türlü organizasyonlara gidiyor.

Listenin 3’üncü sırasında “Ben senden daha zenginim” arkadaşlar yer alıyor. Her seferinde zengin olduklarını söylemek yerine bunu araya sıkıştırmayı seven bu kişiler, paylaşımlarında marka isimlerini geçirmekten hoşlanıyor.

2’inci sırada “Yediğiyle içtiğiyle destansı” gurme arkadaşlar yer alıyor. İlginçtir ama bu arkadaşların yediği her yemek veya içtiği her içecek inanılmaz bir tada sahip oluyor.

Hırsından çatlasın arkadaşlar, benim de artık bir sevgilim var!

Geldik listenin ilk sırasına! Bu arkadaşlara isim vermek biraz zor ama onları görür görmez tanıyabilirsiniz. Sevgilisi olan arkadaşlarınıza baktığınızda onları kolayca keşfedeceksiniz. Genellikle sarmaş dolaş bir profil fotoğrafı olan bu arkadaşlar, romantik mesajlar paylaşmayı seven ve her seferinde ne kadar aşık olduğunu gösteren kişiler…

Birazcık özeleştiri yapmaya ne dersiniz?! Siz bunlardan hangilerini yapıyorsunuz?… Peki bu yazıyı okuduktan sonra da aynı paylaşımları sürdürmeyi düşünüyor musunuz?

Megaloman benlikler, ego’lara yenik düşmüş narsist duygular ve gösterişten kıskançlıktan uzak, daha gerçekçi, daha doğal, daha içten keyifli sinirsiz stressiz kullanımlar dileğiyle…