Facebook’a göre 2015’e damgasını vuran olaylar ve kişiler

Yılsonu yaklaştıkça çeşitli medya kuruluşları da yılın ‘en’lerini açıklamaya devam ediyorlar. Bunlardan biri de sosyal medya devi Facebook. Sosyal paylaşım sitesi Facebook, her yıl olduğu gibi bu yıl da 2015'e damgasını vuran olayları ve ç...

Facebook’a göre 2015’e damgasını vuran olaylar ve kişiler (10 Aralık 2015)

Yılsonu yaklaştıkça çeşitli medya kuruluşları da yılın ‘en’lerini açıklamaya devam ediyorlar. Bunlardan biri de sosyal medya devi Facebook.

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, her yıl olduğu gibi bu yıl da 2015'e damgasını vuran olayları ve çok konuşulanları hazırladığı bir video ve liste ile paylaştı.

Milyonlarca kullanıcısı olan sosyal paylaşım sitesi Facebook, 2015 yılına damgasını vuran anlara ve insanlara, toplumsal tepkileri tetikleyen olaylara ve en çok tercih edilen mekanlara ilişkin bir çalışma hazırladı.

Facebook, 2015 yılı boyunca elde ettiği tüm verileri kullanıcılarına ve dünyaya ulaştırmak için hazırladığı çalışmada, bu verileri bir video ve listeler halinde paylaştı.

Facebook’un 2015 Yılına Genel Bir Bakış listesinde en çok konuşulan olaylarda ABD’deki başkanlık seçimleri ilk sıraya yerleşirken, hakkında en çok konuşulan müzisyen Ed Sheeran, dizi Game of Thrones ve film Star Wars: Güç Uyanıyor oldu. Hakkında en çok konuşulan politikacılar listesinde Barack Obama, Donald Trump ve Dilma Rousseff ilk üçte, Recep Tayyip Erdoğan ise 7’nci sırada yer aldı. 2015’te hakkında en çok konuşulan sporcular ise Floyd Maryweather Jr. ve Manny Pacquiao oldu.

2015 yılı boyunca Facebook’ta en çok paylaşılan olaylar şöyle sıralandı:

ABD başkanlık seçimleri

13 Kasım’da, Paris’te gerçekleşen saldırı

Suriye’deki iç savaş ve göçmen krizi

Nepal depremleri

Yunanistan’ın borç krizi

Evlilik eşitliği

IŞİD’e karşı savaş

Charlie Hebdo saldırısı

Baltimore protestoları

Charleston’da gerçekleşen silahlı saldırı ve bayrakla ilgili tartışmalar

Facebook 2015 çalışmasının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.