Facebook ve Instagram’a Ne Oldu?

Başarısız bir siber saldırı olabilir ama yine de yürekleri ağızlara getirmeye yetti En yaygın kullanılan sosyal medya platformları Facebook ve Instagram ile lokazyon bazlı çöpçatanlık uygulaması Tinder’e bu sabah tüm dünyada bir saati aşkın s&uu...

Facebook ve Instagram’a Ne Oldu? (27 Ocak 2015)

Başarısız bir siber saldırı olabilir ama yine de yürekleri ağızlara getirmeye yetti

En yaygın kullanılan sosyal medya platformları Facebook ve Instagram ile lokazyon bazlı çöpçatanlık uygulaması Tinder’e bu sabah tüm dünyada bir saati aşkın süre erişilemedi.

Facebook ve sahibi olduğu popüler fotoğraf paylaşma platformu Instagram bu sabah 08.00 sularında dünya genelinde çöktü. Kullanıcılar web üzerinden veya mobil platformlardan bu iki siteye bir saati aşkın bir süre erişim sağlayamadı. Son dört yılda gerçekleşen en uzun kesinti yaşandı. En son 2010 yılının Eylül ayında yaşanılan kesinti iki saatten fazla sürmüştü.

Tinder ve anlık mesajlaşma uygulaması HipChat'in servislerinde de sıkıntı yaşandı ve erişim iki saat boyunca sağlanamadı.

Facebook’un Çöktü, Twitter Sallandı!

Facebook, Eylül ayı sonu itibarıyla 1,25 milyar aylık ve ortalama 864 milyon da günlük aktif kullanıcıya sahipti. 2013 yılından itibaren ortalama aktivite verilerine dayanarak, kesintisi süresince en az 98 milyon mesajın gönderilemediği tahmin ediliyor.

Facebook’un çökmesi, Twitter’da kısa süre içerisinde #facebookdown hashtagi ile dünya TT listesinde birinci sıraya yerleşti. Muzip Twitter kullanıcıları her güncel popüler konu da olduğu gibi bunu da esprili caps’lere dönüştürerek çok sayıda paylaşımda bulundular.

SİBER SALDIRI MIYDI?

Facebook ve Instagram'dan yapılan açıklamada sorunun teknik bir arızadan kaynaklandığı belirtilse de, hacker gruplarının bu soruna yol açtığını düşünenler de var. Hatta Sony'nin baş belası olan Lizard Squad isimli hacker grubu, erişim sorunun patlak vermesiyle bu iki platforma siber saldırı düzenlediğini iddia etti.

Son dönemde düzenledikleri siber saldırılarla adını duyuran Lizard Squad adlı hacker grubu, Facebook, Instagram ve Tinder'i etkileyen erişim kesintisinin taraflarından yapılan siber saldırı sonucunda yaşandığını öne sürdü. Sony PlayStation Network (PSN), Microsoft Xbox Live oyun platformları ve Malezya Havayolları'na siber saldırılar düzenleyen Lizard Squad, saldırıyı gerçekleştirme nedenlerini de açıkladı.

Anonymous ve Guardians of Peace adlı örgütlerle bağlantılı olduğu düşünülen Lizard Squad, Facebook, Instagram ve Tinder'ın yaklaşık bir saat kararmasının ardından Twitter üzerinden açıklama yaptı. Lizard Squad erişim kesintisinin yaptıkları siber saldırı nedeniyle yaşandığını öne sürdü. Bazı haber kaynakları Lizard Squad'ın Facebook ve Instagram'a DDOS saldırısı düzenledikleri iddia etti.

 

‘SALDIRIYORUZ, ÇÜNKÜ YAPABİLİYORUZ!’

İngiltere ve Finlandiya'da kısa süre önce iki üyesi gözaltına alınan Lizard Squad'ın motivasyonu kesin olarak bilinmiyor. BBC Radio Five Live programında açıklama yapan 'Member Two' adlı Lizard Squad üyesi, 'yapabildikleri için saldırılar düzenlediklerini' söylemişti. Member Two, Sony ve Microsoft gibi firmaların 'siber saldırıları önleyebilecek düzeyde olması gerektiğini' savunmuştu.

Yılbaşında düzenlenen saldırı hakkında da içlerinin rahat olduğunu belirten Member Two, 'yılbaşı günü çocukların konsolları ya da yeni oyuncaklarıyla oynadıkları bir gün olarak kabul edilmek zorunda değil' yorumunda bulunmuştu. Örgütün Machinima şirketine saldırı düzenleyen üyelerinin adları da Criminal, Jordie, Pain ve Plague olarak belirtilmişti.