Facebook Profiliniz ile Kişilik Özelliklerinizi Öğrenebilirsiniz

Cambridge Üniversitesi’nden psikoloji ve işletme bilim insanları ortaklaşa bir çalışma ile Facebook’taki kullanıcı davranışlarını veri alarak kişilik özelliklerini ortaya çıkaran bir psikometrik test programı geliştirdiler Buna göre, Facebook&r...

Facebook Profiliniz ile Kişilik Özelliklerinizi Öğrenebilirsiniz (2 Eylül 2015)

Cambridge Üniversitesi’nden psikoloji ve işletme bilim insanları ortaklaşa bir çalışma ile Facebook’taki kullanıcı davranışlarını veri alarak kişilik özelliklerini ortaya çıkaran bir psikometrik test programı geliştirdiler

Buna göre, Facebook’ta sizin paylaştığınız içerikler ve arkadaşlarınızın paylaşımlarına verdiğiniz ‘like’lara koşut olarak, çok kısa süreli bir online psikometrik test sonucunda kişilik analizinizi grafikleriyle birlikte görselleştirilmiş olarak ücretsiz öğrenebiliyorsunuz.

Akademisyenler tarafından uzun bir deneyimsel süreçte geliştirilen bu yeni kişilik tanımlama uygulama aracı, kişiliğinizi, duygusal durumunuzu, kişisel ve toplumsal beğeni tercihlerinizi, siyasal eğilimlerinizi saniyeler içerisinde ortaya döküyor.

Program o kadar ayrıntılı geliştirilmiş ki, ‘çocukluğunuza kadar’ inip, aile yapınızı, ebeveynlerinizin halen evli ya da boşanmış olup olmadıklarından, cinsel tercih ve yönelimlerinize kadar birçok ayrıntıyı tahmin edebiliyor.

Cambridge Üniversitesi,  Stanford’s Graduate School of Business Profesörü Michal Kosinski, oluşturdukları bilgisayar programının, sosyal ağ üzerindeki davranışların kişilikler hakkında düşünülenlerden çok daha fazla ayrıntıyı ortaya çıkardığını ve yanılma paylarının da çok az olduğunu belirtiyor.

Analistler, ‘Magic Sauce’ adı verilen API (Uygulama Programlama Arayüzü) kullanarak, sizin belirgin kişilik özelliklerinizi ortaya çıkartabiliyorlar. Bu saptamalar, cinsiyetiniz ve şu anda bir ilişkinizin olup olmadığı gibi yaşantınızın farklı yönlerini de kapsıyor.

Bu sayede kişiliğinizin içe ya da dışa dönük olup olmadığını, kapitalist toplumun rekabetçi koşullarına uygunluğunuzu ve en önemlisi de mevcut yaşam koşullarınızdan ne kadar memnun olduğunuzu öğrenebiliyorsunuz.

Son olarak, kişiliğinizi ve yaşamsal tercihlerinizi ortaya çıkaran bu programı, ülkelerin polis ve istihbarat servislerinin de kullanabileceğini anımsatmak da yarar var!

Peki kendi kişiliğinizle yüzleşmeye hazır mısınız?..

Facebook hesabınızla Apply Magic Sauce sitesine bağlanarak, kendinizle ilgili merak ettiğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz.

Kaynak: Independent