Facebook, Gelen İlginç Talebi Değerlendiriyor!

Facebook gelen talep üzerine hayatını kaybeden kullanıcıları için de video klip hazırlamayı değerlendiriyor. Facebook 10. Kuruluş yıldönümü nedeniyle 4 Şubat’ta kullanıcılarına sürpriz bir uygulama sunmuştu. Facebook’u kullanmaya başladığı andan itibaren yapılan paylaş...

Facebook, Gelen İlginç Talebi Değerlendiriyor! (7 Şubat 2014)

Facebook gelen talep üzerine hayatını kaybeden kullanıcıları için de video klip hazırlamayı değerlendiriyor.

Facebook 10. Kuruluş yıldönümü nedeniyle 4 Şubat’ta kullanıcılarına sürpriz bir uygulama sunmuştu.

Facebook’u kullanmaya başladığı andan itibaren yapılan paylaşımlar 1.02 dakikalık özel bir video olarak sunulmuş ve büyük ilgi görmüştü.

“Geçmişe bir bakış” adlı video Facebook’a ilk üye olduktan sonraki paylaşımları ‘ilk anların’ başlığıyla ekrana getiriyor daha sonra ise ‘en çok beğeni alan gönderiler’ gösteriliyordu. Hemen arkasından ise ‘paylaştığın fotoğraflar geliyordu. Kendi videonuzu isterseniz arkadaşlarınızla da paylaşabiliyordunuz.

Uygulama yayınlandıktan sonra Facebook’a çok ilginç bir talep geldi. John Berlin adlı baba ölen oğlunun Facebook videosunu izleyebilmek için internetten bir kampanya başlattı.

Ölen oğlunun Facebook sayfasından hazırlanan Look Back videosunu izleyebilmek için internette kampanya başlatan Amerikalı babanın çağrısına Facebook’tan yanıt geldi.

John Berlin adlı baba için oğlunun video klibini kurgulayacağını vaat eden Facebook, ölen insanların aileleri için neler yapabileceğini değerlendirmeye başladı.

Look Back videoları, kişinin Facebook profili oluşturduğu günden itibaren sayfasında paylaştığı popüler anlarını video formatında derliyor.

John Berlin, YouTube’a yüklenen klipte, Facebook’tan, 2012 yılında 22 yaşındayken ölen oğlu Jesse için de, bir Look Back klibi yapılmasını istedi.

Babanın talebine kamuoyundan gelen destek karşısında, Facebook, John Berlin’le iletişime geçerek isteğini yerine getireceklerini söyledi.

ABD’nin Missouri eyaletinde yaşayan John Berlin, oğlu Jesse’nin Facebook sayfasına giriş yapamadığı için video talimatını veremiyordu.

Facebook, Jesse Berlin’in sayfasında kamuya açık yayımladığı yazı ve fotoğraflarından bir klip derleneceğini söylüyor.

Sosyal paylaşım şirketi, John Berlin’in yanı sıra, yakınlarını kaybeden diğer aileler için de ne gibi hizmetler sunulabileceğini araştırdığını açıkladı.

Ölen Facebook kullanıcılarının sayfalarına ne olacağı konusu, giderek daha çok tartışılır oldu.

2009’dan bu yana Facebook’un sunduğu bir hizmet var. Ölen kişilerin yakınları, Facebook’un danışma merkezine, gazetelerden ya da diğer kaynaklardan ölüm haberini doğrulayan linkler yollama imkanına sahip.

Facebook, herhangi bir kişinin hesabını kapattırmak isteyenlerin oyununa gelmemek ya da kötü bir şakaya kurban gitmemek için ölüm haberinin teyit edilmesine büyük önem verdiğini vurguluyor.

Ölen Facebook kullanıcısının sayfasına reklam konmuyor ve arkadaşlarına doğum günü hatırlatması gönderilmiyor.

Facebook, özel hayatın mahremetiyle ilgili kaygılardan dolayı ölen kişinin sayfasına, aile yakınları dahi olsa, tam erişim hakkını kısıtlıyor.

Eğer henüz izlemediyseniz, anılarınızı hatırlamak için kendi Facebook videonuzu bu linke tıklayarak izleyebilirsiniz.

Not: Videoyu izlemek için Facebook hesabınıza giriş yapmış olmalısınız.