‘Eski sevgilinin’ fotoğraflarını sosyal medya hesaplarından silmeyenlere hapis cezası!

Sevgili ya da arkadaşlar, birlikteyken kullanılan fotoğrafları, ayrıldıktan sonra sosyal medya hesaplarından kaldırmak zorunda kalacak Yargıtay Ceza Genel Kurulu (YCGK), ayrıldığı sevgilisinin fotoğraflarını sosyal medya hesabından kaldırmayan eski sevgili hakkında verilen “...

‘Eski sevgilinin’ fotoğraflarını sosyal medya hesaplarından silmeyenlere hapis cezası! (27 Kasım 2017)

Sevgili ya da arkadaşlar, birlikteyken kullanılan fotoğrafları, ayrıldıktan sonra sosyal medya hesaplarından kaldırmak zorunda kalacak

Yargıtay Ceza Genel Kurulu (YCGK), ayrıldığı sevgilisinin fotoğraflarını sosyal medya hesabından kaldırmayan eski sevgili hakkında verilen “beraat” kararını bozdu. Kurul, fotoğrafları kaldırmayan sanığın, 1 ila 4 yıla kadar hapis ile cezalandırılması gerektiği yönünde karar verdi.

Bu emsal karara göre, sevgili ya da arkadaşlar, birlikteyken kullanılan fotoğrafları, ayrıldıktan sonra sosyal medya hesaplarından kaldırmak zorunda kalacak.

‘BERAAT’I BOZDU

Hürriyet gazetesinden Nurettin Kurt’un haberine göre, davalık olan çift, sevgiliyken birlikte çektirdikleri fotoğrafları Facebook’ta yayımladı. Çift, bir süre sonra ayrıldı. U.M., kız arkadaşı G.B.’nin tüm taleplerine rağmen fotoğraflarını kaldırmayan eski sevgilisi U.M. hakkında şikayetçi oldu. İstanbul Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi, U.M. hakkında “Bir süre arkadaşlık yapan sanığın katılanla çekilmiş olduğu fotoğrafın Facebook’tan yüklediği tarihin ve katılanla ayrıldıktan sonra rızası dışında yükleyip yüklemediğinin tespit edilemediği, böylece şüpheden sanığın yararlanması ilkesi gerekçesiyle” beraat kararı verdi.

1-4 YIL HAPİS İSTEMİ

Kararın temyiz edilmesi üzerine Yargıtay 12. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin beraat kakarını bozarak, sanığın TCK. 136. Maddesindeki, “Kişisel verileri, hukuka aykırı olarak bir başkasına veren, yayan veya ele geçiren kişi, 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması”na hüküm gereğince cezalandırılmasını istedi.

Yerel mahkeme, Yargıtay’ın kararına direnerek, ikinci defa beraat kararı verdi. Dosya bu kez, YCGK’na geldi. Kurul, 2017/6231 sayılı kararı ile Yargıtay 12. Ceza Dairesi kararını oybirliğiyle yerinde buldu. Yerel mahkemenin beraat kararını bozan Kurul, sanığın 1 ila 4 yıla kadar hapis cezası ile yargılanması yönünde karar verdi.