Erdal Öz Edebiyat Ödülü Cemil Kavukçu’ya Verildi

CAN Yayınları’nın kurucusu Erdal Öz’ün anısını yaşatmak için her yıl düzenlenen Erdal Öz Edebiyat Ödülü, Pera Palas’taki törenle Cemil Kavukçu’ya teslim edildi Sunuculuğunu Müjde Ar’ın yaptığı törende açılış konuşmasını Erdal Öz’ü...

Erdal Öz Edebiyat Ödülü Cemil Kavukçu’ya Verildi (1 Mayıs 2013)

CAN Yayınları’nın kurucusu Erdal Öz’ün anısını yaşatmak için her yıl düzenlenen Erdal Öz Edebiyat Ödülü, Pera Palas’taki törenle Cemil Kavukçu’ya teslim edildi

Sunuculuğunu Müjde Ar’ın yaptığı törende açılış konuşmasını Erdal Öz’ün oğlu ve Can Yayınları Genel Müdürü Can Öz yaptı.

Öz, “Erdal Öz’ün adını anıp da düşünce özgürlüğünü anmamak olmaz. Hepimiz düşünce özgürlüğü açısından kırık dökük bir haldeyiz. Eminim ki hepimiz bu konu hakkında ne kadar üzgün olsak da düşünce özgürlüğünü her zaman dile getireceğiz” şeklinde konuştu.

Can Öz’ün ardından konuşan Seçici Kurul Başkanı Semih Gümüş, seçici kurulda olmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Erdal Öz ile olan yakınlığı sebebiyle, bu ödülün kendisi için de çok anlamlı olduğunu belirtti.

Ödülün bu yılki sahibi Cemil Kavukçu ise yaptığı konuşmada, kendisini ödüle değer bulan jüri üyelerine teşekkür ettikten sonra tam yazarlıktan vazgeçmek üzereyken Erdal Öz’ün kendisine nasıl kucak açtığını anlattı. Kavukçu: “Bu ödülün benim için en önemli yanı adımın onunla birlikte yan yana anılacak olması’ dedi.

Gazeteci-yazar Kürşat Başar “Kürşat Başar Quartet'” ile Erdal Öz’ün çok sevdiği Dave Brubeck’in “Take Five” adlı parçasını çaldı. Ödül törenine Erdal Öz’ün sevenlerinin yanı sıra, sanat ve edebiyat dünyasından birçok ünlü isim de katıldı.

DHA